Kadınlarda Kalp Krizi Riski

0

Türkiye’de kadınların ölüm nedenlerinin birincisi koroner kalp hastalıkları. Yapılan araştırmalarda, ilk kalp krizinden sonra kadınlarda ölüm riskinin erkeklerden % 70 daha fazla olduğunu gösteriyor. Menopoz dönemi yaklaştıkça,kalp krizi riski artıyor. Menopoz sonrasında da kolestrol düzeylerinde artış görülüyor. Kadınlar yaşlandıkça, östrojen hormonu azalıyor, bu da kalp hastalıklarına olan direncin düşmesine neden oluyor.
Toplumumuzda kadınlardaki aşırı kilo, çok sigara içilmesi, yüksek tansiyon önemli birer risk faktörü.Bel çevresindeki genişleme 40’lı yaşlarda artmaya başlıyor, 60’lı yaşlarda tavan yapıyor.Türk kadınlarının % 72’si, bu yaş aralığında bel çevresinde kilo problemine sahip.
40 yaş öncesi kalp krizini tetikleyenler; sigara, doğum kontrol hapı, stres ve depresyon.
Önemli olan elbette yaşam tarzınız. Sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz, kolestrol düzeyinize dikkat etmeniz,kan şekerinin belirli bir seviyenin altında tutulması, kilo kontrolü, sigaranın bırakılması çok önemli.
Sağlıklı yaşlanmak hepimizin hakkı, ama kabul etmeliyiz ki, çaba göstermeden hiç bir şeye sahip olunmuyor. “Ne kadar düzenli yaşam, o kadar sağlıklı yaşlanma” olmalı sloganımız.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın