Kadınlar Erkeklerden 4 Kat Daha Tedirgin Yaşıyor

0

Modern toplumlarda her 5 yetişkin kişiden biri anksiyete bozukluğu yaşıyor.

Kadınlar duygusal zeka olarak erkeklerden ileride ama fobilerden dört kat daha fazla etkileniyor. Ayrıca kadın beyni korkutucu durumlara alışmakta daha başarısız, bu yüzden kolayca fobi geliştirip aşırı reaksiyon gösteriyor. Erkekler ise korkularıyla yüzleşme konusunda erken yaşlarda cesaretlendiriliyor.

Farelerden korkan birisini düşünün, etrafında görmeye dayanamaz. Ne kadar mantıklı biri olursa olsun, korktuğu nesne ile karşılaştığında mantık dışı davranır.

Fobiler beyin kimyasına ve geçmişte yaşadıklarınıza bağlı, üstelik genetik de olabiliyor. Aynı fobiyi ailenin başka bir bireyi de yaşıyor olabilir.

En yaygın korkular; yükseklik, su, kan, kalabalık, hayvanlar, hastane, dişçi, kapalı alanlar, şimşek-gök gürültüsü,  ve uçak yolculukları olarak biliniyor. 500’den fazla tanımlanmış fobi türü var ve her 10 yetişkinden birisinin fobisi var.

fobi

Panik duyduğunuz an kendinizi kaybediyorsunuz ve bu sadece birkaç saniyede oluyor.

İlk 1 saniyede beyin korkuyu algılayıp tehdit mesajını alır.

1-3 saniyede stres hormonu adrenalin ve kortizol devreye girer. Terleme,kalp atışlarında hızlanma ve korkulan nesneyi daha iyi görebilmek için göz bebekleri büyür.

5 saniyede beyin doğal ağrı kesici endorfini vücudu korumak için salgılar. İyi hissetmek için dopamin de salgılar ama bu miktar paniği geçirmez. Bayılma hissi veren ani tansiyon çıkış ve inişleri yaşanır.

5 dakika ve sonrasında, hala yatışmadıysanız hemen bu ortamdan uzaklaşmalısınız. Tehlikeden uzaklaştığınız zaman beyin stres hormonlarını salgılamayı durdurur.

fobi2

Tedavi yöntemi olarak üç yöntem öneriliyor;

  • Hipnoz Yöntemi; korkularla yüzleştirmesi ve hem vücudu hem de zihni farkındalığa odaklaması etkili oluyor. Beyin dinlenme halinde iken mantık dışı dürtülerin, mantıklı düşünecek bir temele oturmasına yardım ediyor.
  • Sanal Gerçeklik Terapisi Yöntemi; eğitimli bir terapist gözetiminde yapılıyor. Kalabalık önünde konuşmaktan korkuyorsanız bir simülatör yardımıyla üç boyutlu bir ekranda büyük bir toplantı canlandırılıyor. Terapist hem görüp duyduklarınızı kontrol ediyor, diğer taraftan da bilgisayar yardımıyla gözlemliyor.

Beynin tepkileri gerçek hayattakilerle aynı oluyor.

  • Bilişsel Davranışsal Terapi Yöntemi; fobileri alt etmek için korktuğunuz şeye alıştırma tedavisi uygulanıyor. Kalabalıktan korkuyorsanız kalabalık alanlarda uzun süre vakit geçirmeniz sağlanıyor. Bu yöntemin başarı oranı %95miş.

Patient scared of dental procedure

Korkularınızla yüzleşmeye çalışırken, kaçamadığınız durumlar olduğunda aşağıdakileri deneyin;

Burnunuzda derin nefesle alın, dörde kadar sayın durun.Tekrar dörde kadar sayın, ağzınızdan yavaşça nefes verin.

Kaslarınızı yavaşça sıkıp bırakın. Bacak,baldırlar,kalça,popo,karnınızı sıkıp gevşetin. Göreceksiniz kontrol hala sizde, kan basıncı düzene girerek baygınlık hissini önlüyor.

Dikkatinizi dağıtın. Sizi korkutan şeyden gözünüzü,kulağınızı ve beyninizi uzaklaştırın. Hemen telefonunuzda bir oyun açın ya da instagrama göz atın.

En iyisi endişelerinizi sorgulayın. Kendinize mantıklı sorular sorun, tabii cevabını da mantıklı olsun.

 

 

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın