Kadınlar Daha Zor “Hayır” Diyor

0

“Hayır!” Ne mühim bir kelime, söylemesi kolay gibi görünse de özellikle küçük yaşlardan başlayarak uyumlu ve uysal olmanın öğretildiği kız çocukları büyüdüklerinde daha zor söylüyor.

Bu basit kelimenin altında yatan nedenler, reddedilmek, beğenilmemek, bir yere ait olma isteği, kabul görmek ve eleştirilmek olarak açıklanıyor.

Özgüveni yüksek olanlar işlerine gelmediğinde kolayca hayır derken, düşük olanlar kabul görme dürtüsüyle hayır demeyi beceremiyor. “Hayır”  diyemedikçe zamanla etrafındaki her şeye evet diyor. Böylece kendini bir kıskaca hapsediyor, mutsuzlaşıyor.

hayırdemek

Hayır demek için bahaneler yaratmayın, doğrudan söylemek kadar rahatı yok. Birisini geri çevirmenin en doğru yolu gerçeği söylemektir.

Teorik gibi anlattığımız bu durumu yaşayan bir çok kadın var. “Hayır” demeyi başarabilmek için psikolojik destek alanları tanıyorum. Üstelik deneme tahtası olarak da yakın arkadaşlarından başlamıştı.

İçinde bulunduğunuz kıskaçtan kurtulun, hayır demeyi öğrenmenin yolları var;

  • Ufak ufak alıştırma yapın. Zorla bir şey satmaya çalışan ısrarcı birinden başlayın. Ya da pastane reyonundan sunulan ufak keki nazikçe geri çevirin. Onları reddetmekle negatif davranmış olmazsınız.
  • Hayır dediğiniz konuda arkadaşınız ısrar ettiğinde reddetme sebebinizi başka yollarla açıklayın. Üzerine ekleme bahaneler yaratmayın, kararlı davranın.
  • Durumu karmaşık hale getirmemek için mesaj ya da maili kullanarak hayır demeyin. Ses tonu ve mimikler duyguların aktarımını kolaylaştırır.

hayırdemeninyolu

  • Nefes egzersizleri de işe yarar. Derin nefes sempatik sinir sistemini uyararak bedeni ve zihni sakinleştirir. Hayır demeden önce bu yolla stresinizi kontrol edebilirsiniz.
  • Hayır demek yerine alternatifler de sunabilirsiniz. Arkadaşınızla yemeğe gitmek istemiyorsanız, ama beraber vakit geçirmekten hoşlanıyorsanız yemek sonrasında bir kahve içmeyi önerebilirsiniz.
  • Önemli olanın karşınızdaki insanı değil, yapmanızı istediği şeyi reddetmek olduğunu unutmayın. Teklifini reddederek onu kaybedeceğinizi düşünmeyin. Size değer veren biri bunu zaten anlar.

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın