Kadın Olmanın Zorlukları

0

Son zamanlarda ülkemizde kadına yönelik bakış da ciddi bir ayrışma gözleniyor. Ne giydiğiniz, kaç çocuk doğuracağınız, nasıl doğum yapacağınız ve son olarak hamileyken sokağa çıkmamanız konusunda enteresan fikirler geziyor ortada. Acaba kadınlara dair bu üstün fikirler, hangi ihtiyaç üzerine dile getiriliyor? Bu ülkede, geçim sıkıntısı, işsizlik, eğitimde fırsat eşitsizliği, yolsuzluk, rüşvet, özgürlük, sansür konularına çözüm bulundu da bizim mi haberimiz yok? Ya da kadınlar şimdiye kadar kendi başlarına verdikleri kararlardan memnun olmayıp, “ne yapmalı?” diye mi sordular?
Ama emin olun bu sorunlar eklenmese de sadece kadın olduğunuz için baş etmeniz gereken o kadar çok zorluk var ki.
kadın46
Mesela;
Fiziksel özellikleriniz her zaman tartışma konusudur. Yani “güzel” olmak zorundasınız!
Hangi ortama girerseniz girin, ilk olarak dış görünümünüz iz bırakır. İş yeri, devlet dairesi, alışveriş yaptığınız yerler hiç fark etmez. Biraz eliniz ayağınız düzgünse göreceğiniz muamele farklı olacaktır. İş yerinde geleceğiniz mevkide bile güzel olup olmamanız çok şey değiştirir.
kadın38

Vücudunuz Her Zaman Tartışma Konusudur.
Nedense, hamile olmanız ya da var olan hamileliği sonlandırma kararınıza karışmayı kendisinde hak gören bir takım erkekler vardır. Sizin neler yaşadığınız konusunda hiçbir zaman bir fikre sahip olamayacak bu insanlar için söylenecek tek şey var. Herkes kendi işine baksın!
hamile1

Kadınsanız, “duygusal” olmakla ya da “demir leydi” olmakla suçlanırsınız.
Hiç kimsenin tepkisiz kalamayacağı bir noktada, duygularınızı ortaya çıkarırsanız “ kadın işte!” damgasını yemeğe hazır olun. Ya da sağlam durmaya çalıştığınız konular için “taş kalpli” sıfatını almaktan çekinmeyin. Nasıl olsa her iki durumda da kimseye yaranamazsınız.
Kadın olmanız eksiklik olarak değerlendirilir..
Yumuşak görünmeniz, iyi bir dinleyici olmanız, anaç yaklaşımlarınız ne yazık ki profesyonel hayatta işinizi zorlaştırır. Kıyafetlerinizle ilgili seçimleriniz de ayrı bir dert.
kadın42

Yaşamdan yüksek beklentileriniz olmalı…
Belki çocuk sahibi olmak istemiyorsunuz. Veya kariyer yapmak çok da umurunuzda değil. Amacınız sadece istediğiniz gibi bir yaşam sürmek, hırslardan ve kaygılardan uzak. Ama günümüzde bunu yapmanıza kimse göz yummaz. Toplum, dergiler, ekranlar, bilim dünyası, size her zaman “daha fazla” için baskı yapar. Yani “kariyer de yaparım çocuk da.” Bu noktayı aştıktan sonra baskılar bitmez. Daha, daha…
İşin kötüsü, siz bunları yaşarken, en büyük düşmanınız hemcinsleriniz olur. Kendilerini var olduğunu sandıkları düzeni korumaya adayan kadınlar yolunuza ilk çıkanlardır. Adı anne, abla, kardeş, arkadaş, mesai arkadaşı ya da patron olabilir. “Aman bir sorun çıkmasın” kaygısıyla farklı olan her şeye karşı duran kadınlar.
kadın37
Sonuç olarak, kadın olarak toplumda yaşamak zaten çok zor. Önümüze çıkabilecek engellere karşı donanımlı olmak ve gerektiğinde ayağa kalkmak tek çıkar yol. Ne dersiniz?

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın