Kadın Olmak.Her şeye Rağmen…

0

Kadınlar sadece yaşamın ona yüklediği sorumluluklar uğraşmakla kalmaz, bir de hayatın gerçeklerini anlayamayanları eğitmekle yükümlüdür. Ama zaman zaman bu konuda pek başarılı olamadığımız da ortada.
Gün boyu sosyal medyayı hareketlendiren tartışma da bunun en somut örneği. Nedir olay?
TRT’de yayınlanan “Ramazan Sevinci” programına katılan Ömer Tuğrul İnançer hamilelik konusunda “Hamileliği davul çalarak ilan etmek bizim terbiyemize aykırıdır. Böyle karınla sokakta gezilmez. Her şeyden önce estetik değildir. 7-8 aydan sonra anne adayı biraz hava almak için beyinin otomobiline biner, biraz dolaşır. Sonra akşamüstü çıkarlar. Şimdi ise maşallah, kanatlısı kanatsızı televizyonlarda uçuşuyor. Ayıptır ayıp. Bunun adı realizm değildir. Bunun adı terbiyesizliktir” şeklinde konuşmuştu.

ÖMER TUĞRUL
Tepkiler üzerine İnançer sözlerine açıklık getirdi. Ömer Tuğrul İnançer, sözlerinin arkasında olduğunu ama konuşmalarının çarpıtıldığını savundu ve ekledi…

“Hamile hanımlara, çok ileri derecede olanlara, doğumdan evvel işyerlerinde bile kanunla izin veriliyor. Sadece sağlık nedeniyle mi bu izin veriliyor zannediyorsunuz? Hamile kadının yaşama zorluğu var, bir bebek taşıyor. Saygı duyulması gerekir. Kanunda bile doğumdan önce anne adayına, evinde otursun diye izin veriliyor. Sokakta gezsin diye değil. ‘Ben evlendim, hamile kaldım…’ Tamam iyi ettin de…Bunlar böyle karnını salına salına yürümenin gereği olarak gösterilemez. Görüntü estetik değil, hala da aynı şeyi söylüyorum. Niye anlamıyorsunuz? Bunlar muhterem şeylerdir. Muhterem şeyler saygı duyulacak şekilde saklanır.”(…)
“Hamilelik bu kadar aşikâr edilmez. Ayrıca yetişmekte olan genç kızlar da bu nedenle doğum yapmaktan korkuyor. Eskiden kalabalık evlerde halalar, teyzeler bulunduğu zamanlarda bile, ileri derecede hamileler evde çocuk varsa çok gezdirilmezdi. Bunlar bizim cemiyetimizin hem estetik hem terbiye hem de yavru yetiştirmekteki usulleriydi. Ben hala aynı şeyi söylüyorum. Bütün hanımlar benim annem gibidir. Aynı saygıya layıktır. Bir takım şirketler para kazanacak diye, o annelerin mahremiyeti, bu şekilde aşikâr edilmez.”
Her türlü görüşe saygılı olmak, onların eleştirilmeyeceği anlamına gelmez. Ama neresinden başlamak lazım bilemedim. Sanırım önce kendimizden başlamalıyız eleştirmeye. Çünkü bilimi, doğayı, yaşamı ve gerçekleri tam olarak anlatamamışız. Ve aslında ne kadar zor bir dünyada yaşıyor muşuz?
Diğerleri ise hikaye…

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın