Kadın Gözüyle Cinselliğe Bakış

0

Kadın ve erkekler nedense cinsellik söz konusu olunca farklılaşıyor. Genellikle biz isteksiz olan taraf, onlarsa sekse hazır taraf oluyor.

Kadınlara göre cinsellik sevgi,şefkat ve arzunun birarada olması demek. Dolayısıyla cinsel ilişkiden önce duygusal yakınlığa odaklanıyor. Erkeklere göre cinsellik bazen ilişki içinde olmadan haz odaklı  olmak demek, duygularından bağımsızlaşarak performansına odaklanıyor.

Kadınlar bazen bedenlerini beğenmiyor. Aşırı diyet,spor ve estetiğe yöneliyor. Kendisini cinsel olarak arzulanabilir hissetmediğinde cinsel haz ve uyarılmaya hazır olmuyor.

cinsellik3

Zayıf olan kadınların cinsel isteğinin, kilolu kadınlardan yüksek olduğunu düşünen bir kadın kendisiyle barışamıyor. Oysa kendini seven ve beğenen her kilolu kadın cinsellikten zevk alır.

Sadece bu da değil; güvende olma isteği, ekonomik sorunlar,stres,hastalık,evlilik çatışmaları, eşe olan ilginin azlması, üzüntü derken yatağa bu duygularla giren kadın cinsel açıdan istekli olmuyor. Ayrıca biyolojik ve psikolojik nedenler cinsel işlev bozukluklarına yol açıyor.

Cinsel korkuları olan, kendi bedenini sevmeyen ve benlik algısı düşük olan kadınlar orgazm problemlerini de fazlasıyla yaşıyor. Eşi orgazm oluyorsa kendisinin olmasının şart olmadığını düşünen kadınlar, sorun yokmuş gibi yaşamaya devam ediyor.

Kadınların suçluluk duyduğu konular da var. Mastürbasyon veya cinsel fantezilerin normal olmadığını düşünüyorlar. Oysa bunlar cinsel yaşamı renklendiren, kadına özel ve kimseyle paylaşmasının gerekmediği çok normal olaylardır.

seks39

Kadınlarda cinsellik nasıl ilerliyor;

20’li yaşlarda kadınlar orgazm arayışında oluyor.  Özellikle ilk tecrübe, genç kızların büyük bir çoğunluğu için hayal kırıklığıyla sonuçlanıyor. Çünkü genç kızlar ilk cinsel ilişkilerini genellikle kendi vücutları hakkında pek fikir sahibi olmadan yaşıyor. Kadın ve erkeğin hem kendi hem de karşı cinsin vücudunu yeterince tanımaması  cinsel ilişkiyi olumsuz yönde etkiliyor.

Üstelik  kadın genital organının uyarılması, penisin uyarılmasından çok daha karmaşık. Yani cinsel ilişkiden zevk alabilmek için her iki tarafın da belli bir tecrübe edinmeleri gerekiyor. Diğer temel nokta ise ‘orgazm’. Ancak tam bir birleşme sırasında ulaşılan vajinal orgazmı yaşamak, hangi yaşta olursa olsun zor. Bunun nedeni ise çok basit; vajinal mukoza çok duyarlı bir bölge olmadığı için ön sevişme çok kısa tutulur ya da aceleye getirilirse, kadının doyuma ulaşması zorlaşıyor. Bu durumda kendinizi sağlıksız, yetersiz ya da şanssız hissetmeyin. Orgazmı fazla büyütmemek gerek, aksi takdirde beyin sadece orgazma ulaşmaya konsantre oluyor ve cinsel yaşamda gerginlik ya da tatminsizlikler yaşanıyor.

cinsellik22

30’lu yaşlarda altın çağınıza hazırlanın. 30’lu yaşlar, kadınlık hormonu östrojenin en sağlıklı çalıştığı dönem ve bu yaşlarda kadın vücudundaki erojen bölgeleri tanımanın ve partnerini nasıl baştan çıkarabileceğini keşfetmenin keyfini özgürce yaşıyor. Cinsel birleşme sırasında orgazma ulaşamadığında kendini suçlu ya da yetersiz hissetmiyor.

Cinsel yaşamındaki yasakları kaldırıyor; partnerine isteklerini ve sıkıntılarını söylemekten çekinmiyor. Okşamalar, öpmeler, masajlar ve oral ilişkiyle erotizmi hiçbir sıkıntı duymadan yaşayabiliyor. Bu durumda cinsel tatmin her iki taraf için de büyük bir zevke dönüşüyor.

30’lu yaşların sonlarına doğru seks hormonlarının düzensizleşmesi nedeniyle adet dönemi öncesi sıkıntıları başlıyor; baş ağrıları, sinirlilik, huzursuzluk ve tahammülsüzlük artan dozlarda görülmeye başlıyor. Ayrıca bu yaşlarda her şeyden önce kadının anne olmasıyla birlikte cinselliği ikinci plana atma, reddetme tehlikesi de yaşanabiliyor. Hamilelikte cinsel ilişki, her iki taraf için de çok faydalı. Arzu edildiğini hissetmek kadını psikolojik olarak rahatlatıyor ve sıkıntıdan, stresten arındırıyor.

cinsellik26

40’lı yaşlarda kadın zevk almaya devam ediyor. Uzun yıllar birlikte yaşamanın sonucu partnere duyulan güven, hamilelik riskinin giderek azalması ve çocukların büyümesiyle birlikte ev işleri yükünün hafiflemesi, cinsel yaşamı pozitif yönde etkiliyor.

Kadının ağır yüklerden kurtulması ile bu dönemde çok daha rahat ve keyifli bir cinsellik yaşayabiliyor. 40’lı yaşların sonlarına doğru ise premenopoz adı verilen, menopoz öncesi bir dönem başlıyor. Bu dönemde, yumurtalıkların daha az östrojen üretmeye başlaması sonucu, cinsel isteksizlik, çabuk sinirlenme, adetin süresinin ve kanamasının azalması gibi sorunlar da gelişiyor. Ayrıca vajinal kayganlığın azalmasıyla cinsel ilişki ağrılı olabiliyor.

Başka bir tehlike kapıyı çalıyor; sıradanlığın cinsel yaşantıya hükmetmeye başlaması… rutinden kurtulun ve üzülmenize gerek yok, menopoza girmenize neredeyse on yıl var.

cinsellik24

Uzmanlara göre, bu tür can sıkıcı değişimler yaşanabilir. Yapmanız gereken  krem kullanmak ve ön sevişme için daha fazla zaman ayırmak olmalı.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın