Kadın Dostluğuna Dair; “Benim Olağanüstü Akıllı Arkadaşım”

0

Kime sorsanız en başta gelen hobisi, kitap okumaktır. Bu kategoriye kendimi de dahil edebilirim. Ancak uzun bir süredir okumayı planladığım kitaplar üst üste dizildi, kimisinden 30-40 sayfa okudum sıkıldım. Kimine başlamaya bile cesaret edemedim. Ya ruh halim uygun değildi, ya yapacak çok “önemli” işlerim vardı. Neyse artık yavaş yavaş kısır döngüyü kırmaya başlıyorum. İyi bir roman okumak insana iyi geliyor. Romanların en çekici yanı, yazarın sana anlattığı dünyayı hayalinde canlandırabilmek, renklendirmek kısaca senin yaratıcılığını da işin içine katmak.

Okuduğum romanın yazarı Elena Ferrante… Aslında bu takma bir isim. Elena Ferrante adıyla kitaplar yazan kişi, gerçek kimliğinin bilinmesini istemiyor. Öyle ki edebiyat dünyası yıllardır, yani ilk kitabının basıldığı 1992’den bu yana Ferrante’nin gerçek kimliği üzerine tartışıp durdu. Ferrante ise kitapların yazıldıktan sonra yazarlarına ihtiyaç duyulmayacağını savunarak kendisi ile ilgili bilinmesini istediği şeyleri yayıncısı aracılığı toplum ile paylaşıyor.

Elena Ferrante hakkında kesin olarak bilinen şeyler; 74 yaşında, kadın, bir zamanlar evliymiş, çocuğu var, eğitimci, çevirmen ve yazar…Üstelik tüm bu gizeme karşın geçen yıl Time dergisinin en etkili 100 ismi arasına girmiş, bir çok saygın edebiyat ödülünü kazanmış bir yazar.

Şu aralar heyecanla okuduğum kitabı “Benim Olağanüstü Akıllı Arkadaşım”, Ferrante’nin dört ciltlik Napoli Romanlarının ilk bölümü. 1950’lerde başlayıp günümüze kadar uzanan bir hikaye. Lina ve Elena’nın Napoli’nin kenar mahallesinde başlayan dostluğunu anlatırken kadınlar arasındaki arkadaşlığın tüm özelliklerinin bu denli açık gönüllülükle anlatılmasına hayret ediyorsunuz. Henüz gençlik dönemini okuyorum.

Dört ciltlik seriyi mümkün olduğunca hızla okuyup bitirmek istiyorum. Ne yazık ki televizyoncular, kitapları 32 bölüm halinde bir dizi yapmanın hazırlığındalar. Bu gerçekleşmeden önce ben kitapları okuyup, zihnimde kendi filmimi çekmeliyim. Çünkü, hiç bir edebi eserin film ya da dizi film uyarlamasını sevemedim…

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın