İsyan

0

Haberi okuduğum andan beri çok öfkeliyim. Eminim birçoğunuz gün içinde bir yerlerden duydunuz bu haberi. Yemen’in güneyinde bulunan Hardth şehrinde sekiz yaşında bir kız çocuğu 40 yaşından daha büyük bir adamla evlendirildi. Revan adlı kız çocuğu evlendirildiği gece vajinasındaki ve iç organlarındaki yaralanmalar nedeniyle hayatını kaybetti.

child_brideS
Bu haberin duyulması ile birlikte, tüm dünyada insan hakları örgütleri ayağa kalktı. Yemen’deki sivil toplum kuruluşları da Revan ile evlenen adamın ve kız çocuğunu evlendiren ailenin cezalandırılmasını istiyor. Yemen’de kız çocuklarının üçte biri 15 yaşına gelmeden evlendiriliyor.
Birleşmiş Milletler verileri, 2011 ile 2020 arasında dünyada 140 milyondan fazla kız çocuğu 18 yaşından önce evlendirilecek.

o-CHILD-MARRIAGE-
Dönelim yine Revan’ın durumuna. Sadece sekiz yaşında bir kız çocuğundan bahsediyoruz. Bizim kızımız olsaydı; bugünlerde ikinci ya da üçüncü sınıfa başlayacaktı. Tatilin son günlerini doyasıya oyun oynayacaktı. Belki uykuya dalamadığı gecelerde annesi onunla yatakta sohbet edecekti.
Ama Revan Yemen’de doğdu. Çocuk yaşta gelin oldu ve babası yaşındaki bir erkeğin yatağında yaşamını yitirdi. Böylesi acı olaylar ne yazık ki Türkiye’de de yaşanıyor. Çocukların evlendirilmesine karşı çıkmak insanlık görevidir!

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın