İstikamet Kos

0

Bir yere tatile gittikten sonra mutlaka yakın çevreyi gezme isteği sizde de olur mu? Bu hem yeni yerleri keşfetmek, hem de tatil için seçtiğiniz noktanın doğru tercih olduğunun teyidi aslında. Bodrum’da yeterince dinlendikten sonra “yeni” arayışına direnemedik. Adalara ulaşım ve vize konusunda sağlanan kolaylıklar Kos’u tam anlamıyla komşu kapısına çevirmiş. Birçokları yıllar önce solumuş ve yazmıştır Kos’un havasını. Şimdi sıra bende.
Bodrum limanından yaklaşık bir saat rötarla bindik katamarana. Çünkü bilet satışı ve pasaport kontrolü için hava alanlarında olduğu gibi limanlarda da ya yeterince eleman yok, ya da işletme mantığında ciddi sıkıntı var. Ama “yeni” arzusu insanları dakikalarca kuyrukta beklemekten yıldırmıyor.

kosa gidis

“Tekneye bindikten 20 dakika sonrasında Kos’tasınız.” demişlerdi, doğruymuş. Buradaki pasaport kontrolünün daha hızlı olduğunu söylemeyeceğim. Kos ile ilgili ilk izlenimim turistler tarafından işgal edilmeye dünden razı boynu bükük bir Akdeniz adası. Sahildeki binalar yıllara ve bakımsızlığa karşı direniyor. Yunanistan’da yaşanan ekonomik krizin etkilerini her yerde görebiliyorsunuz. Bu sezon işletmeci bulamadığı için boş kalan dükkânlar, trafikteki arabaların eskiliği, gördükleri her yeni turistle umutlanan esnaf durumun vahametini ortaya koyuyor.
Günün en sıcak saatinde sokaklarda sadece bizim gibi acemi turistler var. Buharlaşmaya başladığımızda kendimize sığınacak bir mekân aradık. Sahilde çok sevimli lokantalar var. Deniz ürünleri, zeytinyağlı yemekler insanın kendini kontrol etme yeteneğini devre dışı bırakıyor. Bu baştan çıkarıcı yemeklere ödediğiniz ücret gayet makul, hatta ucuz diye tanımlanabilir. Üstelik lokantaların önündeki şezlonglar da ücretsiz. Bodrum ve Çeşme esnafının dikkatine…

kos-island-port_
Ana geliri turizm olan adada Türkler özellikle seviliyor. Çünkü feribotlarla gelen turistler arasında Türkler ilk sırada. İlla ince belli bardakta demli çay içmek gibi bir bağımlılığınız varsa Kos’ta hiç zorlanmazsınız. Kültür, tarih, iyi yemek sükûnet ve nispeten ucuz bir tatil istiyorsanız Kos iyi bir seçim olabilir.
Bizim Kos keşfimiz günübirlikti. Ama kimseye önermem. Çünkü bilet kuyruğu ve resmi formaliteler derken adada geçirdiğin saatler pek bir şeye yetmiyor. Akşam dönüş daha sıkıntılıydı. Pasaport kontrolünün ardından kızgın güneş altında bir saatten fazla teknenin gelmesini bekledik. Yetişkinler de zorlandı ama çocuklar sıcakta beklemekten perişan oldu.
Sonunda feribota binebildik, bu kez de aşırı soğutan havalandırmanın kurbanları olduk. 20 dakikalık soğuk testini de aştıktan sonra yine Bodrum’daydık.
Bizim gibi acemi turistlere önerilerim; Mümkünse günübirlik turları tercih etmeyin. Pek bir şey göremiyorsunuz. Çantanızda şapka, güneş gözlüğü, hafif bir hırka ve su bulundurmayı unutmayın. Çünkü kuyruklarda ne kadar bekleyeceğinizi bilemezsiniz. Küçük çocuklarla gidecekseniz işiniz zor derim.
Önemli olan nereye baktığın değil, ne görmek istediğinmiş. Ne demiştik başlarken? Tatilde yakın çevreyi gezip hem macera arzunuzu tatmin edersiniz, hem de tatil yapmak için seçtiğiniz yerin en iyisi olduğunun teyidini ararsınız. Sonuç olarak, bulunduğum yerde mutluyum. İyi Bayramlar…

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın