İşten Çıkarmalarda Önceliği Kadınlara Vermişler…

0

Bu ülkede kadınsanız işiniz zor, hatta işiniz yok.  Ekonominin gidişatı ile ilgili en önemli göstergelerden biri olan işsizlik oranları tehlike işaretlerini vermeye devam ediyor. Ama en çok da  kadınlar için.

Temmuz ayı verilerine  göre ülke genelinde işsizlik yüzde 10.7.  Özellikle de sanayi sektöründe iş kayıpları ön planda. Rakamlar içeren bir yazıyı okumak hepimize sıkıcı gelir. Ancak bu kez  anlatılan, kadınların ekonomik açıdan düştüğü zor durum.

Sanayide 76 bin kişi işini kaybetmiş bunun 69 bini kadın

Eğitimde 124 bin kişi işsiz kalmış bunun 83 bini kadın

Yetmedi…  Temmuzda hazirana göre; sağlıkta 21 bin, ulaştırmada 9 bin, devlette  15 bin, finansta 3 bin, turizmde 3 bin kadın istihdamı azalmış..

Türkiye’de kadınların çalışma hayatındaki son durumu böyle. Resme genelden bakınca karamsarlığımız daha da artıyor.

kadinerkekesitligi

Ekonomik İşbirliği Kalkınma Örgütü’nün raporuna göre; ülkemizde 20-24 yaş aralığındaki kadınların % 47’si eğitim sisteminin ve çalışma hayatının dışında. Demek oluyor ki yaklaşık her 2 kadından birisi eğitimsiz ve işsiz…

Ayrıca bu % 47’lik kadın grubunun % 40’ı “aktif olmayan” grup, yani iş arayışı içinde de görünmüyor.

Bir Bakışta Eğitim 2016 raporunun verilerinde aynı gruptaki erkeklerin oranı % 18’de kalıyor.

 

evkadini

Bu durum “kısmen erkekler çalışıp evin bakımını sağlarken, kadınların çocuk bakımı ve ev ile ilgilendiği geleneksel kadın-erkek rol paylaşımı” olarak açıklanıyor. Görünen o ki bilinçli olarak kadınlar sosyal hayatın dışına itiliyor. Şaşırdık mı?

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın