İstanbul’un Hem Yeşil Hem de Keyifli Parkları

0

Park kavramı hayatımıza çocuklarla girmişti, gidip rahatça yayılabileceğimiz, çimlerinde yuvarlanıp tertemiz havayı içimize çektiğimiz ve çocuklarımızla özgürce eğlenebileceğimiz yerler olarak. Ben çocuk diyorum, bu sizin için aileniz de olabilir, sevgiliniz de..önemli olan huzur dolu anlar geçirmektir.
Gelin İstanbul’un güzel parklarına bir bakalım;
Kadıköy Özgürlük Parkı; parkın içerisinde pek çok aktivite var.Açıkhava tiyatrosu, yürüyüş ve koşu parkuru, kamelyalar, piknik alanı, kafeterya bulunuyor.Çocuklar için parkı gezdiren oyuncak tren, oyun parkı, trambolin ve kale şeklinde kaydırak da mevcut.Spor yapmak isteyenler de şanslı, tenis,futbol,voleybol ve basketbol sahaları var.Kış aylarında buz pateni yapabileceğiniz bir saha da bulunuyor.
park1

Fenerbahçe Parkı; deniz kıyısındaki en eski ve büyük parklardan biri.İçerisinde ağaçların altında deniz manzaralı tahta masalar,çocuklar için küçük de olsa bir oyun parkı ve kafeteryalar var.Denizin dibindeki Romantika Kafe, parkın en güzel yerlerinden..Oturup yemek yiyebileceğiniz, kahve çay içebileceğiniz güzel bir mekan.Büyük otoparkı da olduğundan park sorunu da yok.Benim en sevdiğim şey, kendi yiyeceklerimizi hazırlayıp tahta banklarda adaları ve denizi seyrederek kahvaltı yapmak.
park2

Maçka Parkı; Demokrasi Parkı ve Sanat Parkı olarak iki bölümden oluşan park 220.000 m2 büyüklüğünde. Çocuk oyun parkı, evcil hayvanların belediye tarafından beslenip bakıldığı bir mekanı var. Parkta bulunan “yem odaklarına” yem getirebilirsiniz.Demokrasi parkında kafe ve spor yapabilmeniz için jimnastik aletleri var.Yürüyüş parkı ve iki tane de çocuk parkına sahip olan parkta çimlerde yürümeniz için taş yollar da bulunuyor.
park3

Florya ve Yeşilköy Sahil Parkı; öğrencilik yıllarımızda kaçıp soluk aldığımız parklardan biriydi. park4

Göztepe 60.Yıl Parkı; aşağısında sahil yolu ve yukarıda Bağdat Caddesi arasında merkezi bir konumda olan park gül bahçesiyle ünlü, aynı zamanda satın da alabilirsiniz. . Ayrıca, Türkiye’de ilk ve tek olan Barok Bahçede bitkilerin yatay kullanıldığı bir duvar bahçe var.İçerisindeki kuru havuzda müzik eşliğinde su gösterileri yapılıyor.Parkın iç kısmında kendi kendini temizleyen biyolojik gölet var.
Çocuklar için dört ayrı oyun alanı mevcut; ilki sesli oyunlar ve teknoloji temalı, ikincisi teleferik, üçüncüsü salıncak,kaydırak,trambolin gibi oyuncakların olduğu, sonuncusu da kuma gömülü gemi iskeletinin olduğu park.
Engelliler için özel jimnastik aletleri kurulmuş, engelli çocuklar için de oyun parklarının içinde tekerlekli sandalye ile kullanılabilen aletler var.
Uzun yürüyüş parkurundan da yararlanabilirsiniz.
park5

Yoğurtçu Parkı; Lefter, Alex ve Yunus Emre’nin heykelleri bu parkta yer alıyor. 30.000 m2 olan parkta süs havuzu, kafeterya ve Pazar günleri kurulan Çapulcu Pazarı var.Burada kullanmadıkları eşyaları makul fiyata satıyorlar. Parkta koşu ve yürüyüş parkuru, çocuklar için klasik bir çocuk parkı ile elektronik örümcekle sepet salıncak var.
Basketbol sahası, squash ve tenis kortu ile bir kaç kafesten oluşan içinde tavuk,civciv,ördek ve horozların olduğu kümesler var.Çocuklarınıza hayvanları sevdirmek için ideal.
park

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın