İstanbul’u Gezerek Öğrenmek İstiyorsanız “Sacred 7 Travel” Sizi Bekliyor

0

Sıradan şehir turlarından bıktıysanız…

Özel izinlerle girilmesi gereken yerleri keşfetmek, önemli kişilerden dinlenmesi gereken hikayeleri öğrenmek istiyorsanız…

Kişiye ve gruplara özel seyahat tasarım hizmeti “Sacred 7 Travel”ı tavsiye ediyoruz.

7’nin gizemine inanan ve çok özel tasarım geziler hazırlayan bu ekip gerçekten farklı. Websitelerine baktığınızda gelen ve özel gezilere katılan arkadaşlarımızın yorumları ise çok iyi.

Farklı şehirlere farklı konseptlerde yapılan geziler ve  yurtiçi/yurtdışı hazırlanmış gezilerin dışında bireysel geziler de hazırlanıyor.

harita

Ayrıca özel olarak hazırlanan Anne-Çocuk gezileri var. Kurucularının kadın girişimciler olduğu bu şirkette daha önce düşünülmeyen farklı dokunuşlar olması çok değerli…

www.istanmood.com sizlere bu şirketin İstanbul Gezilerini anlatıyor. Şu anda hazır olan 3 tane farklı konseptte gezi İstanbulseverleri bekliyor.

 Dem Dilinde Çay Yolunda

Çay, bu topraklara geldiği andan itibaren kırk yıl hatırlı kahvenin tahtını sarsmış; en koyu muhabbetlerin “vazgeçilmez”i olmuştur.

İnce belli, kulplu ya da fincan bardaklarda ve günün her saatinde keyfin, dostluğun ve muhabbetin simgesi haline gelmiştir.

Osmanlı Dönemi’nden başlayarak günümüze kadar gelen bu kültürü tanımak, ustaca çay demlemenin inceliklerini öğrenmek, Saraydaki çay takımları koleksiyonlarını yakından görmek, keyifle, muhabbetle çaylarımızı yudumlamak isteyenler için;

çay25

Gezi Programı :

09.30’da Kadıköy Haldun Taner Sahnesi önünde buluşma sonrası özel aracımızla Beylerbeyi Trabzon Evi’ne hareket ediyoruz.

10.00 – 11.00 Türkiye’de çay kültürü sohbeti ile beraber mıhlama ve laz böreği esliğinde çay tadımı, farklı filizlerin tanıtımı.

11.30 – 12.00 İstanbul’un vazgeçilmez, paha bicilmez fotoğrafında yerimizi alıyor, Şehir Hatları vapurunda demli çaylarımızı yudumluyoruz.

12.30 – 13.30 Beyoğlu Yesilçam Çay Ocağı’nda çay demlemenin incelikleri üzerine sunum.

14.00 – 15.00 Dolmabahçe Sarayı özel koleksiyonu çay takımları ve ilgili muhimmat sergisi gezisi ve Dr. Nurten Ayça’ dan 19. yy çay kültürü bilgilendirmesi.

15.00 – 15.30 çay saati ( simit ikramı )

Programa Dahil Olan Hizmetler :

Alp Kaya ile ‘Türkiye’de Çay Kültürü söyleşisi ve rehberlik hizmetleri
Dr. Nurten Ayça ile söyleşi
Tur boyunca ikramlar
Transferler

Telvenin Sırrı

Türk Kahvesi’nin, kendine has tadı, köpüğü, kokusu, sunuluş biçimiyle özgün bir kimliği ve geleneği vardır. Telvesi ile ikram edilen tek kahve türüdür.

Bir günümüz; şekerli, orta, az şekerli ya da sade ama en nihayetinde köpüklü bir Türk kahvesi olmadan nasıl geçer?

Kahve ile Türkler sayesinde tanışan Avrupa; uzun yıllar kahveyi, Türk kahvesi olarak hazırlayıp tüketmiştir.

Kahvenin tarihçesini, Anadolu topraklarında kahvenin yerini, geleneksel kıraathane kültüründe kahvenin önemini dinlemek, Türk Kahvesi’nin çeşitlerini ve kahve içme kültürünü öğrenmek, közde kahve içmenin keyfini yaşamak için;

kahve26

Gezi Programı :

09.30’da Kadıköy Haldun Taner Sahnesi önünde buluşma sonrası turumuza başlıyoruz.

10.00 – 11.00 Fazıl Bey’in Türk Kahvecisi’nde Anadolu topraklarında kahve içme kültürü ve geleneği hakkında sunum eşliğinde kahvelerimizi içiyoruz.

11.30 – 12.30 1871 yılından bu yana, kahve üretimine bir sanat gibi yaklaşan Kurukahveci Mehmet Efendi hakkında tarihi bilgi aldıktan sonra Kahveciler sokağında geniş coğrafyamızda bulunan Türk kahvesinin çeşitlerini görüyoruz.

13.00- 14.00 Kapalıçarşı içinde bulunan Tarihi Şark Kahvecisi’nde Anadolu kültürüne özgü mırra veya menengiçli kahvelerimizi yudumlarken, Kıraathane kültürü ve geleneksel kahvelerin toplumdaki yeri üzerine sunumu dinliyoruz.

15.00 – 16.00 Çemberlitaş’ta araçla buluşma sonrası Beyoğlu’nda bulunan Ünlü Mandabatmaz Kahve’ye varıyoruz ve Türk kahvesinin yanında olmazsa olmaz likör’ün önemi, hayatımıza ne zaman girdiği ve İstanbul’da kahve kültürü bilgilendirmesini alıyoruz.

Programa Dahil Olan Hizmetler :

Alp Kaya ile ‘Türkiye’de Kahve Kültürü söyleşisi ve rehberlik hizmetleri
Tur boyunca ikramlar
Transferler

İstanbul’da Gurme Lezzetler

Gurmelik; zeki, duyarlı, olgun, dengeli zevkli insanlara mahsus bir özelliktir, genelde yemek kültürü yüksek, yeme içme adabına hakim, sadece yemeyi değil bir nebze mutfak işlerini de bilen kişilere yakıştırılır.

Savarin’e göre gurme “yiyeceklerini zekice, ince bir zevkle seçer.” Gurme menüsü bir anlamda “damak tadı menüsü” olarak geçer.

Gurme lezzetler nereden temin edilir?
Ünlü şeflerin tedarikçileri kimlerdir?
Sokak arası lezzetler nerededir?

Bu soruların zevkli ve tadımlık cevaplarını birlikte aramaya ve bulmaya ne dersiniz?

hacıbekir

Gezi Programı

Sabah 9.30’da Kadıköy Postahane’si önünde buluşma sonrası turumuza başlıyoruz.

10.00-11.00 Balıkpazarı gezisinde rehberimiz Alp Kaya’dan alacağımız bilgilendirme ile beraber alışverişlerimizi yaparak Yanyalı Fehmi’de sabah çorbası için mola veriyoruz. Tadımlıklar ve çayımızı yudumlarken kahvaltılıklar ve Türk kültüründe kahvaltı sohbeti…

11.00-12.30 Cumhuriyet ile yaşıt olan Baylan ve bugün dört farklı asır ve beş kıtanın damaklarında dolaşan bir maziye sahip olan Şekerci Ali Muhiddin Hacı Bekir Efendi hakkında tarihi bilgi aldıktan sonra, Kurukahveci Fazıl Efendi’de badem ezmesi ve Türk Kahvesi İkramı sırasında Türk kahvesi hakkında bilgileniyoruz…

12.45 – 14.00 Vapur ile Eminönü’ne geçiyoruz ve Aga Restaurant’ta Zeytinyağlılar tadımı ve Türk yemeğinde Zeytinyağlıların yeri ve önemi başlıklı sohbetimiz gerçekleşiyor.

14.30-15.30 Mısır Çarşısı’nın arka sokaklarındaki tedarikçiler, turşucular, peynirciler, zeytinciler nerededir, Eminönü’nde çiğ köfte nerede yenir, en güzel kahve nerede içilir, meşhur pideci hangi sokaktadır, Kral Kokoreç mi yoksa İmparator mu daha lezzetli sorularının cevaplarını arayacağımız yürüyüşümüzü gerçekleştireceğiz.

mısırçarşısı1

16.00 Galata Köprüsü üzerinden Karaköy’e geçiyoruz ve Karaköy’ün eski, yeni lezzet mekanlarını tanıyoruz. Namlı ve Güllüoğlu’nun tarihi üzerine sohbetimizle gezimizi sonlandırıyoruz.

Programa dahil olan hizmetler:

Yanyalı Fehmi’de sabah çorbası

Kurukahveci Fazıl Efendi’de badem ezmesi ve Türk Kahvesi ikramı
Ağa Restaurant’ta öğle yemeği ( zeytinyağlılar)
Güllüoğlu’nda baklava ve çay tadımları
Alp Kaya ile ‘Türkiye’de Gurme Lezzetler söyleşisi ve rehberlik hizmetleri

www.sacred7travel.com

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın