İştahınızı Kontrol Edebiliyor musunuz?

0

Gerçekten aç mısınız yoksa gelişigüzel mi yiyorsunuz ? Yediklerinizin farkına varmamak doyduğunuzu anlamanızı engelliyor. Beyin, vücut enerjiniz azaldığı an açlık sinyalleri salgılamaya başlar. Beynin bu kontrolü sağlayan kısmı aynı zamanda sıkıldığınızda ve mutsuz hissettiğinizde de harekete geçer.
Yediklerinizin farkında olmak, midenizi çöp kutusu gibi kullanmamak sizin elinizde; yemeden önce seçimlerinizi iyi düşünün.” Şinitzel mi, ızgara tavuk mu” hangisinin doğru tercih olduğunu biliyorsunuz.

iştah1

Yemek sırasında yemeğe odaklanmak, koklamak ve tadını çıkarmak gerekir. Tabağınızdakilerin tamamını yemek zorunda değilsiniz, bir süre sonra kendinize doyup doymadığınızı sorun. Ziyan olmasın diye yemeğe devam etmek kontrolsüzlükten başka bir şey değil, siz de biliyorsunuz.
Regl dönemleri yeme krizlerinin arttığı bir dönem, östrojen hormonu yediklerinizin artmasında suçlu olsa da sınırsız yeme bahanesi yaratmaz. Regl döneminden 1 hafta önce günde dört porsiyon az yağlı süt ürünü veya portakal suyu tüketmek, bu gıdaları günde 1 porsiyon yiyen kadınlara göre yeme krizini % 40 azaltıyor.

iştah5

Televizyon seyrederken bir şeyler atıştırmaya bayılıyorsunuz, hem de ne yediğinize dikkat etmiyorsunuz. Araştırmalara göre sevdiğiniz dizileri izlerken daha çok yiyorsunuz. O sırada dikkatinizi seyrettiğiniz şeye verdiğiniz için beyin çok meşgul oluyor, yediklerinizin miktarını ayarlayamıyorsunuz. En iyisi televizyon karşısına oturmadan önce aldığınız şeyin porsiyon ölçüsüne dikkat etmeniz.

tv

Uyku eksikliğinin iştahtan sorumlu olan hormonları etkilediği bir gerçek. Toparlanmak için sürekli bir şeyler atıştırmak istiyorsunuz. Yetişkinlerin yaklaşık % 30’u günde 6 saatten az uyuyor, bu durumda yediklerinizi dengelemeniz gerekiyor. Enerji seviyesinin düşmesi yemek konusunda kötü seçimler yapmaya neden oluyor, kandaki şeker seviyesini dengeleyecek protein ve lif içeren besinlere yönelmek doğru olur.

iştah6

Masa başında hem çalışan hem de atıştıran insanlar da fazla yediğinin farkına varmıyor. Hiç olmazsa yemeğinizi yerken bilgisayar başından uzaklaşıp yemeğe odaklanın ve tadını çıkarın. Bu arada masanızdan şeffaf pakette duran gıdaları uzak tutun, kapalı kutuda olanlara göre iki kat daha fazla canınız çekiyor.

iştah2

Soğuk günlerde sıcak günlere göre iştahınız daha açık oluyor. Standart vücut ısısını korumak için daha fazla çaba gösterdiğinizden yeme eğiliminiz artıyor. Soğuk havalarda yağlı ve karbonhidratlı gıdalara yönelirken, sıcak havalarda salata gibi hafif yiyecekleri tercih ediyorsunuz. Serin ortamlarda iken yemeğe et suyu çorba ile başlayıp içinizi ısıtın, hem de daha az kalori almış olursunuz. Gözünüz peynirli makarnada kaldıysa önce klimayı kapatın, yavaşlayıp akıllı kararlar vermenize yardımcı olur.

Lütfen Paylaşın...

Bu yazı yorumlara kapalıdır.