İspanya’yı Kıskanmayalım mı?

0

Bizler, 24 Haziran’da yapılacak seçimler nedeniyle kendi ülkemizin siyasi tartışmalarına odaklanmışken, İspanya’da yaşanan hükümet değişikliği ile ilgili haberler de dikkat çekici.

Yaklaşık bir hafta önce Mariano Rajoy başbakanlığındaki hükümet, ana muhalefetteki Sosyalist partisinin verdiği yolsuzluk iddialarını içeren gensorunun kabul edilmesiyle düşmüştü. Rajoy’un yerine Sosyalist Parti lideri Pedro Sanchez hükümeti kurmakla görevlendirildi

İspanya’nın 7. Başbakanı ilan edilen Pedro Sanchez, böylece Sosyalistleri 7 yıl aradan sonra iktidara taşımış oldu. Ancak Sanchez’in siyasi başarısından çok fiziksel özellikleri konuşulmaya başlandı.

46 yaşındaki yeni başbakan bir anda Kanada Başbakanı Justin Trudeau’ya rakip gösterilmeye başlandı.

Pedro Sanchez, sadece fiziksel özellikleriyle değil bugün açıkladığı kabinesiyle de kadınların dikkatini çekti. Nasıl çekmesin? 17 bakandan oluşan yeni kabinede 11 kadın bakan var. Yani hükümetin yüzde 60’ından fazlasını kadın bakanlar oluşturuyor.

İspanya’da 8 Mart’ta 5 milyon kadın, ücret eşitsizliği ve  kadına yönelik şiddeti protesto etmek için “feminist grev” yapmıştı. Kendisini feminist olarak tanımlayan yeni Başbakan Sanchez de kabinesinin 8 Mart’ta İspanya’da yaşanan değişimin yansıması olduğunu söylüyor.

 

İspanya’da yeni hükümette kadın bakanlara, savunma, içişleri, adalet, ekonomi, maliye, ve eğitim gibi ağırlıklı görevler verildi. Mesela, Ekonomi Bakanlığına,Avrupa Birliği’nde uzun yıllar çalışmış ve iş dünyasında saygın bir ismi olan  Nadia Calviño, Başbakan Yardımcılığına  eski bakanlardan Carmen Calvo,  Maliye Bakanlığına María Jesús Montero getirildi. Carmen Calvo, hükümette başbakan yardımcılığının yanı sıra, Cinsiyet Eşitliğinden Sorumlu Bakan olarak görev yapacak.

İspanya’nın yeni hükümetinde Bilim Bakanı görevine eski astronot Pedro Duque  getirildi. Kültür  ve Spor Bakanlığına da gazeteci yazar Maxim Huerta atandı.

Yeni hükümetin önünde yüzde 17’lere yaklaşan işsizlik gibi çözüm bekleyen büyük sorunlar var.  Yine de kadınların haklarını öne çıkaran ve onlarla yola çıkan İspanya Başbakanı Sanchez’in dünyaya örnek olmasını diliyor ve soruyoruz. İspanya’yı kıskanmayalım mı?

 

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın