İşinize ve Patronunuza Bağlanmanın Yolları

0

İş hayatı gerçekten çok yorucu, bunu akşamları işten dönen arkadaşlarınızın yorgun görünüşünden çok rahat görebilirsiniz. Çalışanların % 75’i iş yükü ve acımasız patronlar yüzünden mutsuz oluyor.
Çoğu zaman istifa etmek tek seçenek gibi görünse de ekonomik şartlar buna izin vermiyor. O zaman olumluya odaklanmak ve dengeleri değiştirmek bir çözüm olabilir.
Pazartesi günleri hele erken kalkıyorsanız işe gitmek bir eziyet oluyor, işten geç çıktığınız zaman da genellikle bu güne rastlıyor. Akşam işten geç çıkmak yerine işe yarım saat erken gelmeyi, öğle yemeğini de yarım saat erken bitirmeyi denemeniz nasıl olur?

çalışan kadın9

İşin verimli olması; ne yapacağınızı bilmek, ilerlemesini yönetebilmek ve zamanında bitirebilmekle ölçülür.
Düzenli çalışma saatleri verimliliğinizi arttırır. Çoklu görevlerde kadınlar erkeklerden daha kötü performans sergiliyor, tek bir işe odaklanmak ve dikkatinizi ona vermek sizi paniklemekten de alıkoyar.
Günlük vücut döngüsünde  “ultradiyan” adı verilen 90’ar dakikalık enerji süreleri var, bu sürede mola ihtiyacı duymadan, dikkatiniz dağılmadan işinize konsantre oluyorsunuz. 90 dakikanın sonunda kahve, çay veya telefon molası verin.
Gün içinde beraber çalıştığınız insanlar da gününüzü mahvedebilir; dedikoducu, olumsuz düşünen, dalgın ve kasvetli tipler olabilir. Dedikoduya direnin, negatif tiplere vakit ayırmayın.

iş32

Sürekli tepenizde dolaşan, yeni projeler yüklemeye çalışan, sizi kontrol eden ve ona ne kazandırdığınızı merak eden patronlar da vardır. Söylemeniz gereken “hangi işi ertelememi istersiniz?” cümlesi olabilir.

Güvenilir ve becerikliyseniz fazladan işi zaten hak ediyor gibi görülürsünüz. Bu her ne kadar gururunuzu okşasa da sonuca gidemediğinizde başarısızlık duygusuna kapılabilirsiniz. Akılcı bir planlama ile iş yığınını yönetebilirsiniz. 2 not kağıdı alın; birisine patronunuzla ortak hedeflerinizi diğerine günlük yapmanız gerekenleri not edin. Günlük listenizin ilk sıralarında sizi ortak hedeflere ulaştıracaklar yer alması daha etkin olur.

iş31

Vaktinizi alan bir diğer nokta e-postaları cevaplamaktır. Özellikle verimli saatlerinizde buna odaklanmayın. Bir maili okumak 30 saniye olsa bile tekrar işinize odaklanmak 7 dakika alıyor. Gün boyunca 15’er dakikalık aralarla okuyup kapatmak çözüm sağlayabilir. Tabii iş arkadaşlarınız bunu bilmeli ki; telefonla ya da masanızın başına gelerek hemen cevap istemesinler.
Enerji dolu ve verimli olduğunuz saatlere göre kendinizi programlayın. “Ceylan”lar sabah saat 6.00 da enerji doludur, saat 15.00’dan sonra düşerler. “Ayı”lar saat 15.00’dan sonra gece sonuna kadar heyecanla çalışır, işlerini sabaha göre yarı yarıya çabuk bitirir. “Kaplan”lar sabah zirvededir, yavaş açılır öğlen dururlar. Akşamın erken saatlerinde yine verimleri artar. Beceri gerektiren işleri enerjinizin yüksek olduğu saatte yapın.
Bu arada kendiniz hakkında ve patronunuzun önem verdiği konular hakkında konuşma fırsatını kaçırmayın.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın