İş Hayatında Zorda Bırakan Rahatsızlık: Bipolar Bozukluk

0

Bipolar, yani manik depresif rahatsızlık genetik olarak geçer genellikle, birinci dereceden akrabalarında bu rahatsızlığı olanların, hastalığı taşıma riski 7 kat daha fazla. Hastalık genellikle 20’li yaşlarda ortaya çıkıyor. Erkeklerde ortalama 18, kadınlarda 20 yaşında belirtiler başlıyor.
Kimi zaman fazlasıyla enerjik, çalışkan, mutlu ve özgüveni yüksek iken, kimi zaman depresif, değersiz hissetme, verimsiz, karamsar, içine kapanık olur bu dönemde rahatsızlığı olanlar. Yani duygular, çöküntü ve taşkınlık arasında iki uç noktada gider gelir.
Başlangıç belirtileri, anksiyete, ergenlik ve uykusuzluk sorunları ile karıştırılabiliyor. Doğumdan sonraki dönem ise kadınlar için, erkekler içinse askerlik dönemi tehlikeli.

bipolar

Öncelikle hastalığı kabullenmek ve tıbbi yardım almak çok önemli. Depresif dönemlerde sergilenen davranışlar, iş yerindeki arkadaşlar ve yöneticileri rahatsız eder, olumsuz davranışlar sergileyen biriyle çalışmayı kimse istemez. İşi kaybetme korkusu, bunalıma sokabilir kişiyi. Uzun çalışma saatleri, seyahatler, nöbet gerektiren işler, vardiyalı işler ve yoğun stres hastalığı tetikler.
Düzenli uyku ve kaliteli yaşam önemlidir.Bu tür rahatsızlığı olanlar, anlayışlı olabilecek yakın bir iş arkadaşı ya da yöneticisiyle durumu paylaşmalı. Doktor kontrolleri, ilaç kullanımı, işe gelememe gibi sorunların çözümünde destek alabileceği birileri olmalı yanlarında. İyileşmeleri için, çevrelerine önemli görevler düşüyor.Rahatsızlığın dönemsel oluşu, tedavi sürecinde yardımcı olmak ve işe dönüşte hayatını kolaylaştıracak yaklaşımlarda bulunmak gerekiyor.
Bipolar dahiler olduğunu biliyor muydunuz ? Churchill, Lincoln, Van Gogh, Hemingway, Nietzsche…
İnişli çıkışlı ruh halleriyle çevrenizdeki arkadaşlarınızda bu rahatsızlığı taşıyanlar olabilir, size düşen onlara destek elini uzatmak.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın