İnternet Teşhis Koyamaz!

0

İnternet yaşamımıza girdiğinden beri çok şey değişti. Onun aracılığı ile dostlarımızla görüşüyoruz, alışveriş yapıyoruz, sanal ortamda eğitim alıyoruz,film seyrediyoruz,banka hesaplarımızı yönetiyoruz,eğleniyoruz.Bunlara ek olarak bir de doktorculuk oynuyoruz. İnternet üzerinden hastalık teşhis etmeye çalışmak, yaygın olduğu kadar da riskli bir durum. Küçük bir rahatsızlığa, sanal alemde gezen, doğruluğu kendinden menkul bilgilerle teşhis koymaya çalışmak, hemen hepimizin yaptığı bir şey.
Eskiden gazetelerin promosyon olarak verdiği sağlık ansiklopedileri vardı.Hastalık durumunda açar okurduk. Bazen okuduğumuzu anlamazdık, çünkü latince bildiğimiz diller arasında yer almıyordu. Ardından, televizyon doktorları ortaya çıktı. Neredeyse her kanalda, hem de canlı yayında soruları yanıtlamaya hazır hekimler vardı. Ama sonuçta onlar belli saatlerde ekrandaydı.Bize aklımıza bir soru takıldığında anında yanıtlayacak bir sistem gerekliydi.İhtiyaçlar icatları getirir ya,sağlık sorunları için en güvendiğimiz kaynak internet oluverdi.Hastalıkları sadece araştırmakla kalmıyoruz,internet yardımıyla sorunumuza tanı da koyuyoruz. Doğal sonuç; evham…

is yasami
İnternette bulduğunuz her şeyin doğru ya da bilimsel olduğuna emin misiniz? Başvurduğunuz kaynak,sorularınızı cevaplamada ne kadar güvenilir? Arama motoruna “ baş ağrısı” yazın, karşınıza çıkacak bilgilere inanamayacaksınız. Migrenden başlayıp vertigodan çıkıp, beyin tümörüne kadar yolunuz var. Peki sizin rahatsızlığınızın karşılığı hangisi? İnsanız, kendimizi kötüye hazırlayıp, iyiyi duyduğumuzda seviniriz. Bize beklediğimiz iyi haberi kim verecek?
Başlangıçta yapılması gereken hareket, internetteki felaket alarmlarında sonra gelir nedense. Hekimden randevu alınır ve kapısı çalınır. Doktor şikayetlerimizi sorar, biz anlatırız.Ama onları çıldırtmadan da edemeyiz. “İnternette şunu okudum,böyle olunca şu demekmiş” diye saçma sapan laflar ederiz. Hekim sorunumuza mı konsantre olsun, yoksa sanal alemden beynimize sızan virüsler mi temizlesin? Lütfen biraz mantıklı olalım.Ülkemizde insanlar 6’sı temel tıp eğitimi olmak üzere, en az 10 yılını bu işte uzmanlaşmaya ayırıyor.Emeğe,bilgiye hürmeten sanal alemden duyduklarımızı sözcüklere döküp hekimleri boş yere yormayalım.
Bir de ilaç konusu var malum… Sanal ortamda ya da televizyon programlarında bahsedilen bir ilacın cazibesine kapılıp onu araştırma durumu var. Rahatsızlıklardan yola çıkıp bir anda ağır hasta olmamıza yardımcı olmaktan hiç çekinmeyen sanal dünya çareler de sunmayı ihmal etmiyor.Belki de en büyük tehlike de bu!
Lütfen hekime danışmadan ya da bir eczacı ile görüşmeden ilaç kullanmayın. İnsan hayatı çok değerli ve gerçek sorunlara sanal çözüm bulunamaz.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın