İnsanlarla İlişkinizi Yönlendirebilir misiniz?

0

Çevrenizdeki insanların davranışlarına şöyle bir bakın, kimse birbirine benzemiyor değil mi?

Kimi suratsız, kimi çok eğlenceli, kimi yakın, kimi uzak, kimi mutlu, kimi mutsuz…

Uzmanlar, birisiyle aranızdaki ilişkiyi yönlendirmenin, sizden hoşlanmasını ve sevmesini sağlamanın sizin elinizde olduğunu söylüyor.

Kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan dopamin ve oksitosin hormonlarını uyararak karşınızdakilerle bağ kurabilir ve  güven duyabilirsiniz.

ilişkininkuralları

 

Araştırmaların ilginç bulguları var;

İlkel içgüdüleriniz kimden daha iyi çocuk yapabileceğinizi söylüyor.

Kadınlar kendi genlerinden farklı erkek kokularını seçiyor. Öpüştüğünüz zaman  bilinçsizce üretkenlik ipuçları arıyorsunuz.

Yumurtlama döneminizde maskülen bir erkeği tercih edebiliyorsunuz.
Hangi taktiklerle ilişkileri yönetebilirsiniz;

  • Omuz veya sırt bölgesine hafifçe dokunmak dopamin ve oksitosin salgısını arttırıyor, böylece daha kolay güven duyuluyor.
  • Uzun süren göz kontağı kurarak karşınızdakinin size yaklaşmasını sağlayabilirsiniz. 30 saniyeyi aşmayacak bu sürede, karşınızdaki gerginse arada bir başka yerlere odaklanmanız onu rahatlatır. Göz teması karşınızdaki kişinin beyninde bir kıvılcım yaratır. Hem romantik anlarda hem de şirket toplantılarında avantajlı olursunuz.

ilişkiler

  • Başkalarının kullandığı ifadelerin aynısını kullanmak onlarla ilgi alanınızı  ve değerlerinizi ortak yapar. Uyuştuğunuz biriyle farkına varmadan aynı kelimeleri kullanmaya başlarsınız, hatta taklit edersiniz. Kelime seçimleri, vurgular ve cümle kalıplarını aşırıya kaçmadan kopyalayabilirsiniz.
  • Çok fazla özele girmeden kendinizle ilgili bazı özel detaylardan bahsetmek, beyine oksitosin salgılatarak bağlılık mesajı verir. Önce siz anlatmaya başlayın; kedi ya da köpeğiniz, fondaki bir müzik veya en etkilendiğiniz film veya yaşadığınız yer hakkında rahatlıkla sohbet edebilirsiniz.
  • Karşınızdaki kişinin vücut dilini taklit etmek de yakınlık sağlar.  Terapistlerin yaptığı da  hastalarını rahatlatmak için yüz mimiklerini  ve bacak hareketlerini tekrarlamaktır. Sürekli aynı hareketleri yapmadan mola vermek de gerekiyor.
Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın