İnsanların Saygısını Kazanmanın Yolları

0

Kitap satışları içinde kişisel gelişim kitaplarının payı her geçen gün artıyor. İnsan, birbirleri ile olan ilişkilerini nasıl yürütecekleri konusunda, sorunlarla baş etme yöntemleri hakkında artık daha duyarlı. Ama belki de en temel arayış, bireyin kendisine toplum içinde etkili ve saygın bir yer edinme çabasında yoğunlaşıyor.
Çevrenizdekileri etkilemek için neler yapmalısınız? İnsanların sizin yanınızda kendilerini iyi hissetmelerini sağlamanın yolu var mı? Bu soruların yanıtları için cilt cilt kitaplar yazılabilir. Ama belki de işin sırrı, samimi ya da daha doğru bir ifadeyle içten olmakta saklıdır. Kısa sürede insanlar üzerinde olumlu etki bırakmanın birkaç basit yolu daha var.
Bir ortama girdiğinizde insanlarla göz teması kurmaya özen gösterin. Çünkü konuşurken bakışlarını kaçıran insanların doğruları söylemediği izlenimi doğuyor.
İnsanlara iyi şeyler söyleme konusunda cimri olmayın. Güzel şeyler duymaya herkesin ihtiyacı var. Ama iltifat etmenin, sınırını belirlemek gerekiyor.
Arkadaşlarınızın çocukları konusunda duyarlı olun. Onları uzaktan da olsa izlediğinizi, önemsediğinizi hissettirin. Böylece çevrenize ne kadar özen gösterdiğinizin farkına varılır.

iliski

Eşiniz ile aranızdaki ilişkiyi yüceltin. Çevrenize bir bakın, kaç kişinin evliliği sona erdi, ya da kaç çift birbirinden sevgi ve saygı ile bahsediyor? Girdiğiniz ortamlardaki saygınlığınız, eşinize yönelik tavrınızla doğrudan ilişkilidir.
Verdiğiniz sözleri yerine getirmeye çalışın. Randevularınıza sadık kalın. “Belki” diyerek insanları sürüncemede bırakmak yerine “hayır” demekten çekinmeyin.
İnandığınız şeyleri savunmaktan çekinmeyin. Düşüncelerinizi, ideallerinizi, sakin ve bilgi süzgecinden geçirilmiş sözcüklerle dile getiriyor olmanız, saygınlığınızı perçinler.
Dünyada, ülkenizde, kentinizde, sokağınızda yaşananlardan haberdar olun. Her konuda bilgi sahibi olmanızı beklenmez ama çevrenizde olup bitenlere karşı duyarlı olmak, kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Hem de insanların gözünde konumunuz güçlendirir.
Bu sıraladığımız başlıklara ekleyeceğiniz öneriniz varsa,paylaşın,paylaşalım…

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın