İnsanları Tanımak Çok da Kolay Değil

0

Eskilerin bir lafı vardır, “İnsan sarrafı olmak”. İnsan sarrafının manası; tecrübesi sayesinde etrafındaki insanları ayırt edebilmek demektir. Bu tecrübe nasıl edinilir peki, insanları nasıl tanıyacağız?

Kaç kere, “ Nasıl da bu yönünü göremedim, halbuki her şey gözümün önündeydi” dediniz? Belki sayısını bile hatırlamıyoruz. Defalarca aynı hataları yapıp, yine de akıllanmıyoruz. Ama insanları tanımak araba kullanmaya ya da top oynamaya benzemiyor ki…

Aslında yüz yüze iletişim her şeyin başlangıcı, gözlerini kaçırmadan bize bakan birisine daha çabuk güveniyoruz. Ya da hobiler, çocuklar gibi ortak konulardan bahsettiğimizde, daha çabuk yakınlık kurabiliyoruz. İlk izlenimler de önemli, “Negatif elektrik aldım” dediğiniz hiç olmadı mı? İnsanlar,ilk tanışmalarında olumlu etkiler bırakabilmek için daha çok çaba harcarlar.

Neler yaparsak insanları tanımaya yönelik daha iyi adımlar atmış oluruz;

1.Öncelikle bilinçli bir çaba harcamak gerekir, yüz yüze görüşme, telefon ya da mail olabilir. Belki bir kitap hakkında sohbet etmek, beğendiğiniz bir filmi ya da restoranı anlatmak bile iyi olabilir başlangıç için. Tanımanın ve anlamanın ilk adımı beraber vakit geçirmektir.
2.İnsanları doğru bir şekilde gözlemlemek zaman gerektirir, yani sabırlı olmalıyız,dikkatle dinleyip acele etmeden o kişi hakkında bilgi toplayabiliriz.
3.Hayatımızdaki insanlara karşı beslediğimiz olumlu duygular, objektifliğimizi etkiler.Yani ne kadar duygusallık, o kadar mantıksız davranış olabilir.Arkadaşımızın kızını işe almak için görüşme yapıyorsak, temel eksikliklerini gözden kaçırabiliriz. Yapmamız gereken, duygusal bağlılığın etkilerinden kurtulmak.
4.Kalıplarınızdan ve ön yargılarınızdan kurtulmak da pozitif bir adım. Bir insanı doğru değerlendirmek için, sıfırdan tanımış gibi yapın, bakalım neler keşfedeceksiniz. Başkalarının size açılması için, siz de kendinizi onlara açmalısınız.
Tabii bunlar ilk adımlar, yaşımız kaç olursa olsun hayatımıza giren insanları tanımaya devam edeceğiz, düşe kalka öğreneceğiz doğru seçimler yapmayı.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın