İnsan Ömrü Uzuyor, Yolun Yarısı Şimdi Kaç ?

0

Türkiye’de 1950’li yıllarda beklenen yaşam süresi 46 yıl, 2000 yılında bu yaş 66 idi.

2015 te kadınlarda 80.7, erkeklerde 75.3 ortalamada 78 yıl oldu.

Öngörülere göre 2070 yılında her 4 kişiden 1’i 65 yaşın üzerinde olacak.

Dünyadaki durum şöyle; Japon nüfusunun %21’den fazlası 65 yaşında, Amerika’da son 3 yılda 65 yaş ve üzeri kişi sayısı üçe katlanmış, Avrupa’da 80 yıl…

2050 yılında dünya nüfusunun 9.5 milyar olması bekleniyor. 100 yaş üzerindeki kişi sayısı da 3.2 milyona çıkacak. 2100 yılında doğuşta beklenen yaşam süresi 100 yıl olacak :))

satranç

Sağlıklı beslenme alışkanlıkları, tıpta hastalıkları iyileştiren gelişmeler, antibiyotiğin keşfi, teknolojik gelişmeler derken gerçekten de insan ömrü uzadı. Önemli olan sağlıklı yaş aldıkça bu uzun ömürde rahat etmek, uzun ama hastalıklı yaşamayı kimse istemez.

Dikkat edilmesi gerekenler; obezite,alkol ve sigara tüketimi, düzensiz uyku, stres ve kötü beslenmeden uzak durmak.  Sosyal yaşayan, hedefleri ve hobileri olan, düzenli sağlık kontrolü yaptıran kişiler ileri yaşlarda kendi başlarına yaşıyor.

Uzun yaşam sürecinde hayatınızda neler değişecek;

Emeklilik sonrası başka bir kariyer planı gerekiyor, fiziksel güce dayalı mesleği sürdürmek zor.

Daha üretken daha uzun vadeli düşünen, hatalarını telafi eden kişiler olma imkanınız var.

ortalamayaşamsüresi

Eğitimi de daha fazla alıyor, belki ikinci üniversiteyi okur olacaksınız.

Hobiler ve etkili iletişim önemli olacak.

Biyoteknoloji sektörünün önü açık, turizm ve gayrimenkul sektöründe yaz kış kullanılabilen konut ve termal oteller gibi hizmetler, sosyal hizmetler alanında istihdamın artışı ve insan sağlığı ile ilgili sektörler gözde olacak.

Aile kavramı değişecek, Batı’daki patchwork aile kavramı yaygınlaşacak. Yani, birden çok kez evlenen, birbirlerinin çocuklarına anne babalık yapan kişiler olacak.

İnsanlar 60 yıllık ömürde boşanmayı ertelerken, bir 50 yıl daha yaşayacaksa farklı davranabilecek.

Bu arada “geç kaldım” diye asla düşünmeyin, yaşam ve beslenme tarzınızı iyileştirin. Spora zaman ayırın, yoga ve meditasyonu hayatınıza katın.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın