İngiltere Avrupa Birliği’nden Ayrılıyor! Ortalık Toz Duman…

0

Ayrılalım: 51.9%, 17,410,742 oy

Kalalım 48.1%, 16,141,241 oy

İngiltere, Galler ve Kuzey İrlanda’dan oluşan Birleşik Krallık’ın kaderini belirleyen referandum, “Avrupa Birliği’nden çıkalım” diyenlerin zaferiyle sonuçlandı.

camerun istifa ediyor

İngiltere Başbakanı David Camerun, referandum sonuçlarının netleşmesinin ardından AB’den ayrılma sürecinin yeni bir liderle sürdürülmesi gerektiğini belirterek istifa edeceğini açıkladı

Referandum sonuçlarının netleşmeye başlamasıyla birlikte ilk tepki ekonomi cephesinden geldi.

strerlin değer kaybediyor

İngiliz sterlini bir gecede 1985’ten bu yana en düşük seviyelerine geriledi. Sterlin, dolar karşısında yaklaşık yüzde 9.4 düşüşle 1.3462 dolar seviyesine indi.

 

ingilizler hayır dedi

Sterlin ile birlikte Euro da dolar karşısında yüzde 3’ten daha fazla bir değer kaybı yaşadı.

Sterlin karşısında yüzde 6 değer kazanan euro, dolar karşısında ise yüzde 3.6 gerileyerek 1.0975 dolar oldu. Avrupa para birimlerinde yaşanan bu düşüş, dolar endeksini ise yüzde 3 yükseltirken, 1978 yılından bu yana en büyük günlük artışa işaret ediyor.

Dolar/TL, İngiltere’deki referandumda ayrılıkçıların zaferinin ardından 3 seviyesini aştıktan sonra 2.97’nin üzerinde hareket ediyor.

Petrol fiyatları İngiltere’nin AB’den ayrılacağı endişeleriyle beraber yüzde 6’nın üzerinde kayıp yaşadı.

Altın fiyatları ise yüzde 8 arttı.

Ve borsalar… Asya borsalarında İngiltere’deki referandum sonuçlarıyla beraber sert düşüşler yaşadı. Avrupa borsalar da güne çok sert düşüşlerle başladı.

 

Fransa ve Holllanda da ayrılık tartışılıyor

Referandum sonuçlarının resmen açıklanmasının ardından Avrupa siyaseti de toz duman altında.  Fransa ve Hollanda’daki aşırı sağcı partilerin liderleri referandum sırasının kendilerine geldiğini tezini daha yüksek sesle dillendiriyorlar…

Anlaşılan o ki önümüzdeki günlerde başta Avrupa olmak üzere olmak üzere Dünya siyaseti ve ekonomisini önemli gelişmeler bekliyor.

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın