İlk Kadın Başkan Olabilecek mi?

0

Amerika Birleşik Devletleri tarihinin en tartışmalı başkanlık seçim süreci artık sona eriyor. Neler yaşanmadı ki bu süreçte? Cumhuriyetçilerin Başkan adayı Donald Trump için taciz iddiaları, ırkçı söylemler öne çıkarken, Demokratları adayı Hillary Clinton’ın ise başı e-mail skandalı, FBI incelemeleri ve sağlık sorunlarıyla beladaydı. Sonunda 8 Kasım geldi çattı ve Amerika Birleşik Devletleri Başkanını seçiyor.

Siyasi analizlerin bıçak sırtı bir seçim olacağını ortaya koyduğu bu yarışta Demokratların Başkan adayı Hillary Clinton anketlerde az farkla da olsa önde görünüyor.

Hillary Clinton, yıllardır aşina olduğumuz bir isim. Eşi Bill Clinton’ın Amerika Birleşik Devletlerinin 42. Başkanı olması ile birlikte dünyanın da yakından tanıdığı biri oldu. Özellikle de Beyaz Saray’da yaşanan seks skandalının ardından evliliğini sürdürme kararıyla dikkatler çekmişti. Ama Hillary Clinton, sadece bir “First Lady” değildi. Yaşam hikayesine bakınca gençlik yıllarından itibaren hırsla azimle çabalayan bir kadını görüyorsunuz.

Hillary Clinton’ın sadece bir politikacı olduğunu sanıyorsanız çok yanılırsınız.  Mesela 1997’de Amerikan Müzik Ödülleri Grammy’de ödül kazandığını biliyor musunuz?

clinton-grammy-kazandi

Uluslararası alanda en çok satan kitaplar listesinde de yer alan It Takes A Village (Bir Kasaba Gerekir) isimli kitabının sesli versiyonu Clinton’a Grammy kazandırmış.

Peki, iki kere Amerika Birleşik Devletleri’nin en güçlü 100 avukatı listesinde yer aldığını…

Hillary Clinton’ın bir zamanlar Cumhuriyetçi Parti’yi desteklediği de hakkında az bilinen gerçeklerden. Babasının Cumhuriyetçi Partiyi desteklemesinden etkilenen Hillary Clinton, üniversite yıllarında Demokratların tarafına geçmiş.

Hillary Clinton çocukken astronot olmak istemiş. Hatta bunun için Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA’ya mektup yazarak astronot olmak için ne yapması gerektiğini sormuş. Aldığı yanıtta ise NASA bir kadının astronot olamayacağı yazılıymış…

clinton-ilk-senato%cc%88r

Hillary Clinton Amerikan siyaset tarihinde ilklere imza atan bir isim. Mesela Amerikan tarihinde ilk kez First Lady konumundayken Senatör seçilen o oldu. 2007 yılında başkanlık seçimleri için Demokrat Partide adaylığını koydu. Ancak Obama’ya karşı kaybetti. Sonrasında ise Obama’nın ekibinde Dış İşleri Bakanı olarak görev yaptı.           Şimdi de dünyanın en önemli koltuğu olarak adlandırılan Amerikan başkanlık koltuğuna oturan ilk kadın politikacı olmayı hedefliyor.

clinton-sandik-bas%cc%a7inda

Hillary Clinton ilgili son bir kaç not; 69 yaşında. Bir anneanne. Başkanlık kampanyası boyunca seçtiği kıyafetler modacılar tarafından pek beğenilmedi. Ama oy kullanmaya giderken çok şık görünüyordu.

Zamanı olursa, polisiye romanlar okuyor, balık kraker ve çikolatayı çok seviyor…

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın