İlk Haftalar Çileli Geçecek…

0

Her anne baba ve kentli insan bugünü çok zor geçirdi. Değil mi? Nerede yaşarsanız yaşayın “trafik” eziyetine maruz kaldınız. Hele büyük kentlerde kaç kişi çıldırma noktasına geldi kim bilir? Neymiş okullar açılmış…
Sanki çok “beklenmedik” bir şeymiş gibi karşıladık, yeni öğretim yılını. Yollar, toplu taşıma araçları yetmedi. Büyük maceralardan sonra okullara ulaşıldığında Türkiye’deki eğitim öğretim kavramının karşılığının “karmaşa” olduğu bir kez daha gözler önündeydi.

ilk haftalar2
Çünkü okulların fiziksel altyapısı içler acısıydı. Kırık dökük sıralardan oluşan sınıflara kimi yerde 35-40 öğrenci sıkıştırıldı. Tuvaletler yetersiz… Hatta zilleri çalışmayan okullardan bahsediliyor. Öğretmenler “çocukların başına bir şey gelmesin” diye teneffüse çıkarmadılar. Bu yıl ilkokul birinci sınıfta görev yapan bir öğretmen; “bugün itibariyle 36 öğrencim var sanırım bu sayı 40’ı geçecek. Ben bu kadar çok öğrenciyi ne kadar zamanda tanıyacağım da bir şeyler öğreteceğim?” diye soruyor.

Derdinizi anlatacak idareci bulmanız ise imkânsız. Çünkü birçok okulda müdürler değiştiriliyor. Yeni müdürler göreve başlamadığı ve eskilerin de “izinli, raporlu” olduğu düşünülürse, okullarda karar verip uygulayabilecek bir yönetim de bulunmuyor. Yani aileler karşılarında çaresiz öğretmenler dışında bir muhatap bulamıyor.

ilk haftalar çileli1

İkide bir değiştirilen sınav karmaşasının yarattığı sorunlar yumağı da cabası. Geçen yılki TEOG sınav maratonuna katlanan öğrencilerin büyük kısmı nerede eğitim görecekleri konusunda henüz netleşmiş değiller. Bu belirsizlik, ancak 2 hafta sonra bitecek yerleştirmelerle noktalanacak. Öğrenciler öyle ya da böyle sınavları aştılar, ama Milli Eğitim Bakanlığı yerleştirme imtihanında başarılı olamamış görünüyor.

ilk haftalar5
Hani televizyonlarda, gazetelerde okul servislerinin çok sıkı denetlendiğini söylüyorlar ya, inanmayın. Birçok okul servisi ayakta öğrenci taşıdı bugün.
Evet, ilk haftalar çileli geçecek ama sonra bu sorunlar çözülecek mi? Keşke bu soruya olumlu yanıt vermek mümkün olsaydı. Büyük ihtimalle bizler bu sıkıntıları kanıksayıp yolumuza devam edeceğiz. Olan, “ülkenin geleceği” diye yücelttiğimiz çocuklara ve onlara bir şeyler öğretmek için çabalayan öğretmenlere olacak.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın