İlişkiyi Maskeler mi, Dürüstlük mü Kurtarır?

0

Kadın ve erkek ilk tanıştığında, birbirlerini tanımak için kendilerinden bahseder. Bunlar genel konulardır, ilk başta; işi, neleri yapmayı sevdiği, arkadaşları, nelerden hoşlandığı gibi. Ama her ayrıntıyı vermezler kuşkusuz…Yeni bir ilişkiden kıskançlık nedeniyle çıktığını, yalnız kalmaktan korktuğunu söylemez, karşısındakinin bir daha görüşmek istememesine neden olacak konuları açmaz. Aslında her iki taraf da pozitif şeyler duymak arzusunda.Temel kaygı “ya gerçek halimizi sevmezse” olur.

maske7

Peki, bu davranış ne kadar doğru? Farkında olmadan çoğumuz kendimizi korumak için maskeler takarız, amaç karşımızdakini yanıltmak değil aslında .Maskeleri sadece aşkta değil, diğer insanlarla olan iletişimimizde de kullanıyoruz. İş yerinizde de benzer davranışlarımız olabiliyor. Kendimize olan güvenimiz eksikse, yöneticilerimiz fark etmesin diye, takım elbisemizin arkasına saklanıyoruz.
Partnerimize her zaman aklımızdan geçenleri olduğu gibi söylemek zor. Duygu ve düşüncelerimizin kamufle edilmesinin gerektiği durumlar olabiliyor. Çok fazla sevdiğimizi hissettirirsek kaçıp gideceğini düşünüp, daha özgür ruhlu davranmaya çalışıyoruz. Amacımız aslında kırılmamak.
Sevgilinizin neleri sakladığını öğrenmek istiyorsanız, sabırlı olmalısınız. Önemli olan güven duygusunu oluşturmak, sırlarını açıklamaya zorlamamak. Ne kadarını istiyorsa o kadar anlatsın, saygı duymalısınız buna.
Maskeler bazen de ego eksiklerini örtmek için de kullanılıyor, kendinizi kandırmayın. Kadın,erkeği kaybetmekten korkup kıskançlık yapabiliyor.Erkek, boşanma sonrası evliliği yürümediği için suçluluk duyarken, yeni bir ilişkide neşeli davranabiliyor.
Güven, bir ilişkinin temel taşıdır.Yakınlık kurabilmek, partnerinizi anlamak ve anlaşılmak önemli.Sürekli aynı maskeyi takarsak kendimizi geliştiremeyiz, ilişkimizi bir düzene oturtamayız.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın