İlişkiniz Sağlıklı mı?

0

Erkekleri bilmem ama kadın sohbetlerinde laf döner dolaşır ilişkilerin niteliği üzerinde yoğunlaşır. Konunun temeli ya eşin anlayışsızlığı, yıllar içinde ortaya çıkan yabancılaşma ya da sevgisizliktir. Her birimiz, yolunda gitmeyen durumla ilgili karşı tarafı sorumlu tutmaya meyilliyizdir. Hatırlatmak gerekir ki, “ilişkiden” bahsediyorsak, sahada iki kişi vardır.
İlişkilerde yapılan hataların farkında mıyız? Bir düşünelim sıkıntılar nereden kaynaklanıyor?

1-Birbirine bağımlı olma. İlk gençliğinizin aşklarını hatırlar mısınız? Hani âşık olduğunuz kişiden bir dakika bile uzak kalmamak için yaptığınız oyunları… O hikâyenin nasıl bittiğini bilemeyiz. Ama bir insana kayıtsız şartsız bağlanmanın ardından yaşanacak bir çözülmenin yaratacağı yıkıntının büyüklüğü de tahmin edilemez.
2-İlişki içindeki tarafların başkalarına ilgi duyup bunu dile getirememesi. Neden bahsediyoruz anladınız değil mi? Eğer gözünüz başka insanlara kayıyorsa, aslında ilişki de yoktur.
3-Karşılıklı saygıyı yitirmek. Eğer eşinizin yaşamınızdaki yerini, iş hayatındaki pozisyonu ile değerlendiriyorsanız sıkıntı var demektir. İlişki, eşin seçimlerine, amaçlarına saygıyı gerektirir.
4-Eşlerden birinin, diğeri üzerinde baskı kurması. Tanım olarak, ilişki eşit taraflar arasında yaşanır. İnsanların ilişkide, kendini sevgi ve güven içinde hissedebilmesi için bu dengeye özen gösterilmeli.
5- Eşlerden birinin, toplum içinde diğerini aşağılaması, küçük görmesi. Üçüncü kişilerin arasında, “sevdiğini” küçük düşürmek ne kadar sağlıklı?
6-Sevgiliniz ya da eşinizin dış görünümüyle ilgili yaptığınız yorumlara da dikkat etmek lazım. Eğer yorumunuz sağlıkla ilgili ise sorun yok. Ama…
7- Diyelim; ortak bir amaç uğruna fedakârlık yapılması gerekiyor. Taraflardan biri özveride bulunmaya hazır ama diğeri ayak sürüyor.Sıkıntı var gibi..
8-Birbirinize karşı beslediğiniz duygu aşk değil mi? Başka bir duyguyla karıştırıyor olmayasınız? Birlikteliğinizin temelindeki motivasyon ne?
9-İçinizde bırakıp gitmeniz gerektiğine yönelik bir his varsa, bilin ki bu duygu hiçbir zaman yok olmayacaktır. İç sesiniz size yalan söylemez. Kendinizi dinleyin…

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın