İkramiye, Stres Çarkı ve Krep…

0

Artık merak ettiğimiz herşey için ilk  başvurduğumuz kaynak internet. “Google’a sormak”, gün içinde en sık yaptığımız işlerden. Dünyanın en büyük arama motorlarından Google da, her yıl, en sık hangi konuların arandığını açıklıyor. Bu verilerle insanların en çok konuları merak ettiğini, ülke gündemini hangi olayların ses getirdiğini anlayabiliyoruz. Google’ın Türkiye için açıkladığı 2017 verileri bu açıdan hayli ilginç.

 

Mesela, 2017’de en çok Milli Piyango sonuçlarını araştırmışız. Bu yıl içinde özellikle çocukların elinde sıkça rastladığımız stres çarkı için de bilgisayar başında çok mesai harcanmış. Genel aramalar kategorisinde bu ikiliyi, Yüksek Seçim Kurulu, e-okul ve referandum sonuçları izlemiş.

Yani para istemişiz, stresle baş etmeye çalışmışız, siyasete kafa yormuşuz ve eğitim sistemini kurcalamışız.

Türkiye’nin Google’dan anlamını sorduğu sözcükler de ilginç;

İlk sırayı, “zararlı organizmaları engellemek, kontrol altına almak ya da zararlarını azaltmak için kullanılan madde ya da maddelerden oluşan karışımlar” anlamına gelen “pestisit” sözcüğü almış.

Ancak bu araştırma, sağlıklı yaşam kaygısından çok, “ufak tefek cinayetler” adlı dizi filmin etkisiyle gerçekleşmiş gibi görünüyor.

Varlık Fonu, Chia tohumu, başkanlık sistemi ve alışveriş çılgınlığının simgesi Kara Cuma-Black Friday de anlamı merak edilen sözcükler listesinin ilk sıralarında.

Google’a yemek tarifi de soruyoruz elbette. 2017 listesine göre ana yemeklerle ilgili bilgi sorunumuz yok.

Tatlılar konusunda destek aramışız.En çok krep, aşure, güllaç, enginar ve kuymak tarifi bakılmış.

Bu sene Google’da en çok aranan ünlüler listesi ise biraz garip.

Çünkü bu listenin ilk sıralarında bu yıl yaşamını yitiren ünlüler yer alıyor. Vatan Şaşmaz, Filiz Aker, İbrahim Erkal, Harun Kolçak ve Cem Korkmaz gibi…

Son olarak da 2017’nin trend olan dizileri… Türkiye bu yıl en çok Game of Thrones’ı merak etmiş. Onu, Fi, İçerde, Kalp Atışı ve isimsizler izlemiş.

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın