İftar ve Sahurda Yediklerinize Dikkat Edin

0

Ramazanda oruç tutmanın arkasından eğer fazla yemeğe dalarsanız, bir de kiloluysanız ciddi sağlık sorunları ile karşılaşabilirsiniz.
Yaklaşık 18 saatlik bir açlığın ardından nasıl beslenmek doğru olur;

oruç1

1. Öncelikle oda sıcaklığındaki su ile başlayın, midenizi korur ve hazmı kolaylaştırır. Doğrudan yemeğe başlarsanız mide gerilir ve tansiyonunuz yükselir.
2. Ilık sudan sonra, çorba ile devam etmek doğru olur. Ilık içilince mideyi yemeğe hazırlar, hem de tokluk hissi verir.Ayrıca vitamin ve mineral sağlar vücuda.Orucun su ve çorbayla açılması, sindirim sorunlarını engeller, kan şekerini dengeler ve fazla kalori de almazsınız.

oruç2

3. Çorbayı, kuru baklagil veya zeytinyağlı yemekler takip edebilir. Hızlı doygunluk vermesinin yanında mideyi korur ve tokluk hormonlarını düzenli çalıştırır. Zeytinyağlıların yanında, haftada iki gün köfte, iki gün sebzeli hindi veya fırında tavuk, üç gün de balık yiyebilirsiniz.
4. Mevsim yeşillikleriyle hazırlanmış salatalar,bulgur pilavı,ayran, tam tahıllı ekmeği masanızda bulundurun.
5. İftardan yaklaşık bir saat sonra haftada dört gün bir büyük tabak meyve yiyebilirsiniz. Diğer günlerde küçük bir kase sütlaç, güllaç, 2-3 baklava ya da bir kase kuru yemiş ve biraz da meyve zararlı olmaz.
6. İftarı sabırsızlıkla beklerken aldığınız kaymak,kızartmalar,şarküteri gıdaları, şekerli ve asitli içeceklerden uzak durun.Kızartılmış börekler,kızarmış patates, aşırı yağlı ve tuzlu yemekler sizi rahatsız eder.

oruç3

Sahurda; bol su için, tatlı ve kek yemeyin, yine asitli ve şarküteri gıdalarından uzak durun. Peynirli bir tost ile yanında ayran ve meyveyi tercih edin.Ya da bir kase çorba ve menemen de iyi bir seçenek olur. Haşlanmış yumurta ile tam tahıllı ekmeği yanında domates ve salata ile yiyebilirsiniz.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın