Hormon Düzenleyici Diyetle Sağlıklı Kiloda Kalın

0

Hayatı boyunca diyet yapmayan var mıdır, her zaman merak etmişimdir. Neredeyse her tür diyeti deneyen birisi olarak ideal kiloya bir türlü kavuşamayanlardanım.

Kilonun baş sorumlularından vücudu yöneten hormonlar beyin kimyasallarını, duygu ve davranışları, bağışıklık sistemini hatta aldığımız gıdayı yakmayı ya da depolamayı yönetiyor.

Şeker, rafine gıdalar, alkol tüketimi ve zayıf beslenme hormon seviyelerini olumsuz etkiliyor. Alkol, kortizon seviyesini artırarak bel çevresini yağlandırıyor, östrojen seviyesini yükselterek de kalça ve göğüslerde yağ birikimine neden oluyor.

şekerbağımlılığı

Hormonlar 7 tane; tiroit, testosteron,leptin,büyüme hormonu, kortizol, östrojen ve insülin olarak adlandırılıyor. Yedi hormonun verimli çalışması ile yeni hormon reseptörlerinin gelişmesini sağlayan sağlıklı beslenme şekli ile 21 günde 7 kilo verilebiliyor.

Diyet 3 günlük evrelerden oluşuyor. Sırasıyla et ve alkol, şeker,meyve,kafein,tahıl, süt ürünleri ve toksin içeren gıdaların tüketimi kesiliyor.

İlk 3 gün et ve alkol  tüketilmiyor. Böylece östrojen hormonu dengeleniyor.

Sonraki 3 gün şekeri bırakarak insülin hormonunu,

hormonlarınetkisi

Takip eden 3 gün meyveyi keserek tokluk hissi veren ve yağ yakımını artıran leptin hormonunu düzenliyorsunuz.

21 günün sonuna kadar da beslenmeden çıkardığınız besinleri tüketmemeye devam ediyorsunuz.

21 günün sonunda hormonların fabrika ayarlarına dönmesini sağlayan bu beslenme şekliyle 7 kilo vermiş oluyorsunuz.Sağlıklı besinler alınarak hasar gören hormonlar dengelenmiş ve uyum içinde çalışmaya başlamış oluyor.

Kaynak : Dr. Sara Gottfried / The Hormon Reset Diet

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın