Hiç Farkında Olmadan Neden Aşırı Yediğinizi Düşündünüz mü?

0

Bunu sorduğumuzda ilk aklınıza gelen genellikle duygusal açlıktır.

Aşırı yeme bozukluğu kadınlarda %3,5, erkeklerde %2 sıklıkta görülüyor. Yemenin bir rahatlama yöntemi olarak görülmesinin nedeni; beynin doyma merkezi olan “hipotalamus”, aynı zamanda zihnin ve bedenin hormonlar aracılığıyla iletişimde olduğu bölgedir. Duyguları etkileyen beyin kimyasalları ne zaman, neden ve neler yediğimiz üzerinde etkilidir. Bu hormonlardaki iniş çıkışlardaki farklılıklar duygularınızı ve yediklerinizi etkiliyor.

Ama bu sefer ondan bahsetmeyeceğiz. Bazı durumlar var ki aşırı yemenizi tetikliyor.

yemek41

Yemek renginizin ve yemek tabağınızın aynı renkte olmasının % 22  daha fazla yedirdiğini biliyor musunuz ? Bunu biz değil, yapılan araştırmalar söylüyor. Demek ki, ne kadar yediğinizi fark edebilmeniz için pilavınızı koyu renkli bir tabaktan yemelisiniz.

Yemeğinizi yalnız başına yemeniz daha az yemenizi sağlıyor. Başkalarıyla yemeğe oturduğunuzda daha yavaş ve sağlıklı yediğinizi düşünüyorsunuz belki. Oysa kalabalık bir grupla yenilen yemekte dikkatiniz çok farklı konularda olduğundan ne kadar yediğinizi fark edemiyorsunuz.

İştah kontrolünüzü sağlamanın yolu düzenli aralıklarla yemekten geçiyor. Aksi halde bu kontrolü sağlayan “girelin” adlı hormonun dengesi bozuluyor ve sağlıksız besinlere yöneliyorsunuz.

yemek39

Aldığınız atıştırmalıkları genellikle küçük porsiyonlu olanlardan seçersiniz. Bilmeden yaptığınız bir hata da burada, araştırmalara göre ara öğünler için hazırlanan küçük paketleri aldığınızda 2 kat daha fazla yiyorsunuz. Büyük boy paketleri tercih ederek daha az yiyebilirsiniz. Bu bana çok ilginç geldi, genellikle bildiğimiz büyük paketleri aldığımızda kendimizi durduramadığımızdı. O nedenle küçük paketleri tercih ediyordum ama bir de bu şekilde deneyelim.

Hayatınızdan yağı çıkararak kilo vermenizi kolaylaştıracağınızı sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Tam tersi daha da kilo alabilirsiniz. Çünkü “yağ içermez” etiketi olan işlenmiş ürünler, lezzetinin artması için  daha çok kıvam artırıcılar, şeker ve un içeriyor.

şişman

Şimdi size güzel haber; günde 100 kalori tasarruf ederek yılda 4,5 kilo verebilirsiniz. Çok sevdiğiniz bazı yiyeceklerden aldığınız kalorileri azaltmanın yolları var.

Patates cipsi en kalorili ve en sevilen yiyeceklerden, sadece fırınlanmış olanları tercih ederek daha az kalori alabilirsiniz. 55 gram cipste 300 kalori bulunuyor. Fırınlanmış olanlar aynı miktarda 60 kalori daha az içeriyor.

Peynir dilimi yerine rendelenmiş peynir yiyin. Gram olarak tüketmek yerine rendeleyerek yemeğinizin veya salatanızın üzerine ekleyin. Özellikle parmesan peyniri gibi kalori olanları bu şekilde tüketin.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın