Hiç Bir Şeyden Çekmedim Ondan Çektiğim Kadar…

0

Başlık biraz gizemli ve acıklı oldu. Ama neden bahsettiğimi okuyunca, bana hak vereceğinize inanıyorum. Akıllı telefonlar, sosyal medya derken hepimiz iletişim uzmanı olduk. Ancak  WhatsApp gruplarını idare edebilmeyi henüz başarabilmiş değilim.

Telefonumda aktif olarak işleyen 6-7  WhatsApp gurubu var. Aile içinde oluşturduğumuz grup hayatımı kolaylaştırıyor. Dört kişilik bir ailenin gün içindeki haberleşmesi tek koldan halloluyor. Arkadaş gruplarındaki yazışmaların da belli bir düzeni var. Sağlık, hastalık, buluşma saatleri derken kör topal çalışan bir sistem.

hic%cc%a7-bir-s%cc%a7eyden-c%cc%a7ekmedim-ondan

Ama bir grup var ki; işinden çıkmakta çok zorlanıyorum. Eğitim çağında çocuklarınız varsa beni daha iyi anlarsınız. Hani şu okul velileri arasında kurulan WhatsApp grupları. Birisi “okulda grip salgını varmış” diye mesaj yazar. Arkasından yazışma fırtınası başlar. Kimden duydun? Bizim çocuk da geçen gece ateşlenmişti. Sınıfta kaç çocuk hasta? Ballı limonlu ıhlamur çok iyi geliyor. Sarımsağı denediniz mi?  Bir de araya, henüz bazılarının ne anlama geldiğini tam çözemediğim emojiler sıkıştırılır.

 

okul-gruplarinayetis%cc%a7mek-kolay-deg%cc%86il

 

Ödev veya sınav başlıkları da çok rağbet görür. Berk matematik çalışma kağıdını unutmuş resmini gönderir misiniz? Türkçe’den ödev hangi sayfalar bilen var mı? Yardım çağrıları karşısında kendimi çok sorumlu hissederim. Kızımı acilen sorguya çekip veli arkadaşlarıma yardım etmeyi bir borç bilirim. Ama 5 mesaj sonrasında iş ya öğretmenlerin ne kadar çok ödev verdiğine ya da eğitim sisteminin nasıl düzeltileceği konusunda görüş alış verişine döner. Mesajlar arasında kaybolurum.

 

zwhatsapp-gruplarina-zaman-yetmiyor

 

Çocuğunuz yeni bir okula başladıysa ve siz de veli profilini tam çözemediyseniz işiniz daha da zor. Eski veliler tüm iyi niyetleriyle sizi okul grubuna dahil eder. Doğal olarak siz de bu yeni ortama bir merhaba dersiniz… Ve telefon ekranında mesajları birbiri ardına akmaya başlar. “Hoş geldiniz.” Sonra zorlu bir bulmacayı çözer gibi kim hangi çocuğun annesiydi diye eşleştirme telaşına düşersiniz. Yazışmaların akışından bu yeni çevreyi analiz etmeye çabalarsınız. Ancak yazışma sıklığına yetişmek için tüm işinizi gücünüzü bir kenara bırakıp saatlerinizi bu işe ayırmanız gerekir. Bu anlattıklarım  sadece tek çocuk için geçerli bir durum. Eğer birden fazla çocuğunuz varsa iş daha vahim.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın