Herşeyin Başı Sağlık Diyoruz

0

Sağlıklı bir yaşamın kapılarını ancak kendimiz açabiliriz. Yeni beslenme trendlerine ve sağlıkla ilgili haberlere,  vücut sağlığımıza  ne kadar dikkat edersek o kadar kaliteli yaşayacağımızı aklımızda tutalım.

Yeşil çayın bir faydası daha; dört hafta süre ile her gün 850 mg EGCG içeren 150 mg kafeinsiz yeşil çay özü alan kadınların ağız, burun ve çene çevresindeki aknelerin azaldığı görülmüş.

Ispanak sevmiyorsanız, brokoli yiyin. Brokoli hem K vitamini zengini hem de sütle aynı oranda kalsiyum içeriyor. Sindirimi de ıspanaktan daha kolay, buharda pişirirseniz daha iyi olur.

Mango iyi bakterileri destekliyor. Ayrıca lifli olduğu için sindirimi kolay ve antienflamatuar etkisi de var.

Sabah egzersizlerinden önce kahve içmek yerine elma yiyin. Elmada bulunan bir çeşit flavanol “kuersetin” enerji artışı sağlıyor ve dayanıklılığı artırıyor.

Araştırmalar, her bir sebze ve meyve yedikten sonra mutluluk seviyesinin arttığını ve bunun 8’inci porsiyona kadar devam ettiğini gösteriyor. Meyve olarak papaya ve turunçgilleri seçerseniz hem canlanırsınız hem de bu meyveler depresyona iyi geliyor.

Bakır içeren besinler yağ yakmaya yardımcı oluyor. Günlük bakır ihtiyacınızı 150 gram pazı, 75 gram kahverengi mantar, 35 gram kavrulmuş ay çekirdeği ya da %70 kakao içeren 30 gram bitter çikolatadan karşılayabilirsiniz.

Her gün 100 gram nohut, mercimek, bezelye veya fasulye tüketerek kötü kolestrolü düşürebilirsiniz. Doyma seviyesini artıran bu besinler 6 hafta sonra bir miktar kilo vermenizi de sağlıyor.

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın