Herkes Mutluluğu Hakeder, İkinci Şans Her Zaman Olmalı

0

Son zamanlarda çevremde yakından gördüğüm bir çok evlilik sallanıyor. Doğal olarak boşanma avukatları koşuşturmada. Kimi arkadaşım ilk heyecanını yaşıyor, yani ilk boşanma…Diyorlar ki bir kez boşanan için basit, tekrar boşanmakta zorlanmaz. Oysa ben öyle düşünmüyorum, “Herkes ikinci şansı hak eder ” diyorum.
Özellikle çocuğu olan boşanmış kadın arkadaşlarım hayata daha temkinli yaklaşıyor. Ne de olsa sorumlulukları var, çocuklarıyla yaşıyorlar. Sanki biz çocukları babamızın evinden getirdik. Erkekler için durum daha kolay gibi görünüyor, çocuklarını hafta sonu ya da hafta içi alarak sorumluluklarını yerine getiriyorlar. Diğer zamanlarda istediklerini yapmakta özgürler, çocuğun nafakasını veriyorlar ya….yeter !
Kötü bir evlilikten kurtulmak, yeni bir hayata başlamak her kadının ve erkeğin hakkı, ama diğerinin üzerine basmadan, yormadan, geçen yılların hatırını sayarak olursa ne mutlu.
Arada çocukların olduğu boşanmalarda, nedense eski eşe kötü davranmak erkeklerce doğal görülüyor. Evliliğinde yaşadığı sıkıntıları hatırlayıp, eski eşine her lafı söyleyebileceğini sanıyor. Kadın güçlüyse karşı koyuyor, değilse çocuğunun hatırı için katlanıyor. Çocuğa kötü örnek oluyorlar oysa.

boşanma13

Araştırmalar gösteriyor ki ülkemizde boşanan çiftlerin % 85’i yeniden evleniyor, hem de % 17’si ikinci evliliğini ilk eşiyle yapıyor. İkinci evliliğin bir çok nedeni var her zamanki gibi ilk sırada aşık olmak var, yeniden deneme isteği, yalnız yaşlanmamak, çocuk sahibi olmak, hatta geçim nedenleri bile oluyor.
Eşlerden birisinin boşanmış, diğerinin ilk evliliği olduğu durumlar da karmaşık, önceki eşle kıyaslamalar problem yaratabiliyor. Yine birinin önceki evliliğinden çocukları varsa ve çocuk istemiyorsa bu da anlaşmazlıklara yol açıyor.
Çocukları olan boşanmış çiftler tekrar başkalarıyla evlenmek istediğinde, hala bir arada olacakları umudunu taşıyan çocuklarda hayal kırıklığı yaratıyor .Kız çocuklar babalarının, erkek çocuklar da annelerinin evlenmesine tepki gösterebiliyor.
Ama yeni bir hayatı hak etmiyorlar mı? Kesinlikle ediyorlar.
Öncelikle aradan bir süre geçmesi ve sağlıklı bir değerlendirme yapmak, ilk evliliğindeki sorunları ikinciye yansıtmamak işin doğrusu. Boşanmanın sorumluluğunu almış olarak, kendisinin de kusurlarını gerçekçi bir gözle değerlendirebilen kişiler, ikinci evliliklerinde daha mutlu oluyor.Çevrenin “evlen ya da evlenme” baskısına kulak asmamak da önemli, kadın kendisini koruyacak, geçindirecek birisine ihtiyacı var, erkek de” nasıl yalnız yaşayacak” diye evlenmemeli.

evlilik17

Bu ikinci şansınızı iyi değerlendirin;
• Evleneceğiniz kişiyi seçerken ne istediğinizi gerçekten bilerek yapın, doğru değerlendirin.
• Önceki evliliğinizde olmayan her şeyi, ikincisinde bulacağınızı düşünerek çok yüksek hedefler koymayın.
• Eski alışkanlıklarınızı, sorunlarınızı yeni evliliğinize taşımayın.
• Kıyaslamalardan özellikle kaçının.
• Arada diğer eşin çocukları varsa, onları anlama yolunu seçin, dertlerini sevinçlerini paylaşın, anne ya da babası olmaya çalışmayın.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın