Herkes Hasta, Bu Kışı Nasıl Atlatacağız?

0

Çevremde uzundur bu kadar çok hasta olmamıştı. Birçok arkadaşım serum yemiş, ateşli, öksürükten mahvolmuş ve yorgan döşek yatıyor.

Bu durumda bağışıklık sisteminizi güçlendirecek, soğuk algınlığı ve gribe iyi gelecek bir yazı hazırladık.

Boğazınızda kaşıntı ve ağrı başladıysa bol bol sıvı almaya çalışın. Su, çay, taze meyve suyu içerek vücudunuzun ürettiği mukus tabakasının incelmesini sağlarsınız. Bunun anlamı mikropların vücuttan daha kolay atılmasıdır.Özellikle ballı, limonlu çayın antibakteriyel ve mukus tabakasını inceltici etkisi var.

Tavuk suyu çorba ilk akla gelen, içerisine sarımsak ve kırmızıbiber de ekleyin. Genizdeki akıntı hızlanır ve burun tıkanıklığınız rahatlar.

Balın antimikrobiyal etkisi var. Boğazı kaplayarak rahatlatıyor. Öksürük tedavisinde e etkilidir.

Ilık su ve tuzu karıştırarak gargara yaparsanız; tuz boğazın dokularından fazla suyu çekerek iltihabı azaltır. Boğazı tahriş eden maddeleri temizler.

Sıcak bir duş burun kanallarını rahatlatır. Ilık ve nemli hava üst ve alt solunum yollarına iyi gelir.

Buhar banyosu da iyi bir yol olur. Sinüslerin, burun ve boğazın bağışıklık fonksiyonlarını yapması için neme ihtiyacı var. Böylece bu bölgelerdeki hücrele alerjen ve virüsleri hapsederek yok ediyor.

Burun spreyini erken kullandığınızda soğuk algınlığının etkileri azalıyor. Burnunuz akıyorsa antihistaminic etkili bir sprey kullanabilirsiniz.

Tabii ki dinlenmeyi, ve olduğunuz ortamı havalandırmayı ihmal etmeyin. Ayrıca ellerinizi sık yıkamaya ve yüzünüze dokunmamaya çalışın.

Bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirmek önemli;

Enfeksiyon riskini azalttığı için probiyotik alın.

Kuruyemiş, elm eve yulafta bulunan lifler bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Daha sık granola yiyebilirsiniz.

Antibiyotik özelliğe sahip olan sarımsak aynı zamanda kükürt ve iyot içeriği ile doğal bir antioksidan etkisi gösteriyor. Bedeni temizleyici detoks etkisinden faydalanın.

Her gün 2 fincan papatya çayı içmek vücutta antibakteriyel özellikli polifenol üretimini artırır.

Zencefili artık herkes kullanıyor. İltihabı, kalp damar hastalığı riskini, kan pıhtılamasını ve kolestrolü düşürüyor.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın