Her şeyi Olduğu Gibi Kabul Etmek

0

Hayatınızı olduğu gibi kabul edip, oluruna bırakmak bazen işin en kolay yanı. Bu şekilde işler yoluna girer mi, yoksa engelleyebileceğiniz bazı durumları da hayatınıza katmış mı olursunuz? Çeşitli savunma mekanizmaları yaratıp, karşılaştığınız engellerden ve çatışmalardan sıyrılmaya çalışıyorsanız, bir süre işe yarar gibi gözükse de depresyona kadar yolunuz var demektir.
Önemli olan dengelerin hassaslığı aslında. Sizi zorlayan bir iş sürecinden ya da yorucu bir ilişkiden çıktığınızda yenilenmeye ve dinginliğe ihtiyacınız olur. Sağlıklı düşünmek, kendinizi toparlayıp eski enerjinize kavuşmak için, oluruna bırakabilirsiniz hayatınızı bir süreliğine.Tabii ki doğrusu, bu yenilenmeden sonra tekrar harekete geçmek ve kaldığınız yerden yaşamaya devam etmek.
Hayatınızdaki artıları ve eksileri, kendinizin ve çevrenizin mutluluğu için kabul etmelisiniz. Doğrularınızı ve yanlışlarınızı görebilmek bir başarıdır, hatalarınızı telafi etmek de öyle..Bu davranışlar çocukluktan kazanılır yani, anne ve babalar yine baş rolde.
İş hayatınızı düşünün, belki çok çalıştınız, eğitimlerden nefes bile alamadınız, bir karşılığı olmalı “daha iyi bir pozisyon”. Ama elde edemediniz, ne yaparsınız bu durumda? Hayatınızda hedeflerinizin olması ve onlara ulaşmaya çalışmak bir amaç, ama ulaşamazsanız da önerilen durum, kendinize süre tanımanız ve olduğu gibi kabul edip bir süre dinlenmeniz.
Ailenizi kabul etmek de hayatınızda önemli yer tutuyor. Hayallerinizdeki gibi mükemmel çocuklar yetiştirmeye çalışmak doğru mu? Her çocuk kendine özeldir, birbirinden farklıdır. Kendi seçimleri ve yanlışları sayesinde büyüyecektir. Sizlere düşen görev doğru yolu göstermek, hayatındaki dengeleri kurmalarını sağlamaktır. Onları öyle kabul edin.
Eşinizle olan ilişkilerinizde de bu böyle. Onu kendinize ait görüp değiştirmeye çalışmak, en büyük yanlışınız olur. Mükemmeliyetçi kişiler, her şeyi kendileri kontrol etmeye çalıştığından, aynısını eşine de yapmaya çalışıyor.Onları da olduğu gibi kabul etmek gerekli, eğer sorunlarınız varsa sağlıklı bir iletişim her şeyin başı.
Anlayacağınız, ne fazla takıntı ne de fazla akışa bırakmak doğru. Denge burada da şart.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın