Her Şeye Rağmen Mutlu Olmayı Başarabilir miyiz?

0

Son dönemlerde mutsuz olmamızı sağlayan o kadar çok etken var ki, nasıl mutlu olacağımızı bilemiyoruz. Zor zamanlar geçirirken mutsuz olmak depresyona girmeyi kolaylaştırıyor.


Nasıl mutlu olmayı başarabiliriz;

Duygularımızın kontrolünü elimizde tutabilmeliyiz. Olumsuz duygulardan kaçmak çözüm değil, korkularımızı ve öfkemizi görmezden gelmemeliyiz. Bu iki duygu hayatta kalmamızı sağlayan ilkel duygulardır. Korkulardan kaçmak onları fobiye dönüştürür, öfkemizi görmezden gelirsek bizi hiddet ve nefrete sürükler. Önemli olan kontrol edebilmeliyiz.

Hayatımızda mümkün olduğunca az değişim yapmalıyız. Değişim adaptasyon gerektirir, bu durum stres yarattığı için çekirdek hayatımızı etkileyen değişimlerden kaçınmalıyız.

Düşüncelerimizi ve duygularımızı bastırmak çözüm değil, gerekiyorsa psikolojik destek almalıyız. Bunları paylaşmak rahatlatıyor.

Özgürlüklerimizi kısıtlamamalıyız. Sosyal hayatımıza ara verdiysek tekrar canlandırmalıyız. Keyif aldığımız şeyleri tekrar yapmaya başlamak, daha çok dışarı çıkmak iyi geliyor.

Kaygı, belirsizlik getiriyor. Hayatımızdaki belirsizliklerden kurtulmalıyız. Kaygıyı azaltmak için umut etmeye devam etmeliyiz.

Taşın altına elini koymak tam bu dönemlere göre, etrafımızdaki olumsuzluklara gözümüzü kapatmadan sorumluluğumuza düşenleri yapmalıyız. Bireysel sorumluluklarımızın farkında olmak  gerekiyor. Sosyal sorumluluk projelerine destek sağlamak, toplumsal barışa katkıda bulunmak toplumsal kurallara uymak bizim sorumluluğumuzdur.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın