Her Şeyden Şikayet Edenlerle Siz Baş Edebilir misiniz?

0

İnsanları negatif ve pozitif olarak ayırmak istemiyorum ama kabul etmek gerekir ki, etrafımızda hepsinden bol miktarda var. Özellikle negatif, dolayısıyla her öfke,sorumluluk,şeyden şikayet edenlerden bahsetmek istiyorum.
Kronik şikayetçiler her ortamda,her yerde daima sorun yaratacak bir şeyler buluyor;
Hava çok sıcak ya da çok soğuk…
Ücretim bir türlü düzelmiyor, nasıl yaşanır ki bu parayla ?
Kahvenin tadı felaket olmuş, hem de soğuk… Değiştirin bunu!
Tüm işleri ben yapıyorum, hepsi oturuyor.Yöneticim de sesini çıkarmıyor.
Offf, trafikten kurtulamayacak mıyım?
Tanıdık geliyor değil mi? Örnekleri saymakla bitmez.Bu kişiler enerjinizi alıp, sizi yeyip bitirirler, onları her gördüğünüzde saklanma ihtiyacı duyarsınız zaten.

Business People

Sorun aslında, şikayetçi oldukları konuları iyileştirmek için bir adım atmıyor olmalarında. Bahaneler yaratıp başkalarını suçlamanın altında öz güven eksikliği hatta kendi açıklarını kapamak yatıyor.Kendileri kafa yormaktan ve sorumluluk almaktan kaçıp, çözümü de başkalarına yüklüyorlar.
Öfkelerini gösteremeyen pasif – agresif insanlar, hep eleştirel davranan narsistler,etrafındaki düzenden yakınan obsesifler bu kategoride yer alıyor. Hakkının yendiğini düşünerek kendilerini kışkırtanlara özellikle toplumumuzda çok sık rastlanıyor.Yani, yapacak bir şeyinin olmadığını düşünerek çaresizlik hissine kapıldıklarında şikayetleri artıyor.
İşyerindeki duruma baktığımızda, sürekli şikayet edenlerin diğer çalışma arkadaşlarının motivasyonunu da düşürdüğünü görürüz.Sadece mutsuz olmakla kalmazlar, aynı zamanda kişilik özellikleri haline de gelir ve kendilerini bu şekilde beslerler.

şikayet5

Nasıl baş edebilirsiniz;
• Davranışlarının altında yatan nedenleri belirleyerek, kişiliğine uygun bir çözüm aranmalıdır.
• Onun bakış açısından olaylara yaklaşmamak gerekir ki düşüncelerini pekiştirmesin.
• Empatik davranarak yaklaşmak, onu dinlemek, alaycı ve yargılayıcı davranışlardan kaçınmak doğru olur.
• Sorunu genelleştirmelerini engelleyip, bu yaklaşımlarını yıkmaya çalışmak gerekiyor.Ancak ısrarlı bir şekilde düşüncelerinin yersizliğini kanıtlamaya uğraşmak yanlış.Size mantıklı gelen, ona mantıksız geliyor zaten.
Kararlı ve tutarlı davranarak yardımcı olmaya çalışmak en doğrusu.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın