Her 3 Kadından 1’i Sırt Ağrısı Çekiyor…

0

Doktora en çok gidilen ikinci neden olan sırt ağrısını insanların % 80’i yaşıyor. Ağrılar boyun, sırt ve bele yayıldığında bazen hayatı çekilmez hale getiriyor.

Boyun ağrıları sadece bilgisayardan değil, kollarınızdan da kaynaklanabilir. Üst kollar eğer güçsüzse kaslar gerginleşir, görevini doğru yapamadığı için zonklama ve boyun sakatlanmalarına neden olur.

boyunagrisi

Omuz ağrılarının en büyük nedenleri yanlış sütyen kullanımı ve çanta taşınmasıdır. Göğüs kupunuz C ve daha büyükse ince askılı sütyenler yerine, askıları bir cm kalınlığındaki sütyenleri tercih edin.

Orta sırt bölgesindeki ağrılar nefes almakla ilgili; sığ ve çabuk nefes alanlarda merkez omurga etrafındaki kaslarla bağlantı kuramadığından desteksiz bırakır. Diyafram nefesi almaya çalışın.

kayropraktiktedavi

Alt sırt bölgesindeki ağrıların suçlusu yüksek topuklar ve ağır dambıllardır. Yürürken skinny jean yerine boyfriend tarzı kotları seçin. Skinny jeanler sıkıştırma etkisi yaparak uzun adım atmayı önler, bu da sırt eklemlerini gerer.

Üst leğen kemiği hem fazla oturmaktan hem de fazla ayakta kalmaktan yoruluyor. Yarım saatte bir oturma ve ayakta durma şeklinde çalışma imkanı varsa şanslısınız. Yapamıyorsanız her yarım saatte bir kalkıp hareket edin, kasları gevşetmek için vücudunuzu 30 saniye esnetin.

eklemagrisi

İlaç ve ameliyat dışında bazı seçenekleriniz var; akupunktur, yürüyüş gibi hafif egzersizler, yoga, sırt ve bacak esnetme hareketleri, daha az işlenmiş ürün ve daha çok bitkisel gıda tüketimi, Plank gibi tüm karın ve sırt kaslarını çalıştıran ve omurgayı sabitleyen egzersizlerin iyi geldiği bulunmuş.

Bir diğer seçenek “Kayropraktik Tedavi”; bel kemiğini doğru pozisyona sokarak düzeltmeyi, sırt, boyun ve eklem ağrılarını tedavi eden egzersizleri içeriyor. Burada yapacak olan sertifikalı uzman çok önemli, bedenin biyomekaniğini bilen doğru uzmanı araştırmak gerekiyor.

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın