Hepsi Yaşandı, Hiç Birine Şaşırmadık…

0

Daha önce birileri anlatsa ya da bir filmde izlesek, bu kadar da olmaz ki çok abartılmış diyebileceğimiz ne çok olayı, boş gözlerle seyreder olduk.

Üstelik bu olayların büyük kısmı bizim ülkede yaşansa da dünyanın geri kalanının da hatırı sayılır katkısını göz ardı edemeyiz.

Baksanıza filmlere konu olabilecek casus operasyonu tüm dünyanın gözünün önünde cereyan ediyor. Biz İngilizlerin yalancısıyız;  güya Rusya, eski casusunu ve onun kızını İngiltere’de zehirlemiş. Rusya’nın bu saldırıda sinir gazı kullandığı iddia ediliyor. Rusya tüm iddiaları yalanlarken İngiltere Moskova ile olan ilişkileri sarsacak adımlar atıyor. 23 Rus diplomatı sınır dışı etme kararını alıyor.Londra-Moskova hattı çok gergin.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki gelişmelere ne buyrulur? Amerikan Başkanı Donald Trump Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ı kovduğunu açıkladı.

Bu kararı, tüm dünya Trump’ın sosyal medya mesajından öğrendi. Tillerson bile… Sonrasında gazeteciler Trump’a bir süre önce Tillerson’ın kendisine moron dediğini hatırlatıp bu nedenle mi görevden alındığını sordular. Soru bir kaç kez tekrarlandı ama cevabı kimse duymadı.

Bir de üzerinde tartışılacak konu olmadığı için toplanmayan İsviçre Parlamentosu vardı.

Gözünüzden kaçtıysa hatırlatalım;İsviçre’de Federal Meclisi’in üst kanadı Eyaletler Meclisi gündem yokluğu nedeniyle kapılarını açmadı. Böylece ülke bütçesinde ciddi tasarruf yapılıyormuş…

Bizde yaşananlar da hiç azımsanmamalı. Tek başına Çiftlik Bank olayı bile yeterli.

Adamın biri, 2 yıl önce 200 bin lira yatırana ayda 50 bin lira kazandıracağım diye sanal bir oyun ile ortaya çıktı. Bu çağrıya on binlerce insan icabet etti. Televizyon ve gazetelerdeki reklam kampanyalarıyla yaklaşık 80 bin kişiden 5oo milyon toplandı. Sonunda Çiftlik Bank’ın sahibi paralarla birlikte ortadan kayboldu. Uruguay’a gittiği yolunda dedikodular var.

Bitti mi? Hayır. Dolandırılan insanlar paralarını geri alabilmek için bir sürü yere başvuruyor. Bu sefer de sahneye farklı bir dolandırıcı grubu çıktı. “Ücreti karşılığında paranızı Çiftlik Bank’tan tahsil ederiz” diyerek insanları dolandırmaya kalkan bu grubun ağına da sayıları binlerle ifade edilen kişinin takıldığı söyleniyor.

Hani sosyal medyada güzel bir doğa resminin altına  “burası İsviçre desek beğenirsiniz ama”  diye bir ifade konulur ya, işte o hesap. Bu olayları filmde izlesek yok artık diye tepki veririz. Ama  hepimiz tanıklık ediyoruz ve şaşırmıyoruz.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın