Hepimiz Sahtekarız! Değil mi?

0

Bu ağır ve bir o kadar da sert başlık önce kendime, sonra da bir çok yakın dostuma eleştiri mahiyetinde. Neden bu kadar ağır bir eleştiride bulunuyorum diye soracak ve belki de kızacak arkadaşlarım. Örnekleri vermeye kendimden başlarsam belki hafifletici nedenler bulabilirler.
Son yıllarda yapmak isteyip, kendime söz verdiğim ama hiç bir sebep olmaksızın ertelediğim o kadar çok şey var ki! “Engelleyen ne?” sorusuna bir çok bahane bulabiliyorum ama kendimi dahi ikna edecek makul bir cevap yok maalesef.

shutterstock_144391975
Düzenli yazı, hatta kitap yazma isteğim: Yıllardır kendim dahil, yakın çevremdeki herkesi bu hikayeye inandırmış durumdayım. Ama sevgili karım ve bacılarımın bu isteğimi yerine getirecek imkanı yaratmalarına ve onlara söz vermeme rağmen ayda bir sayfa yazıyı zorla yazabiliyorum. Elimde o kadar çok malzeme ve o kadar boş zaman varken akşamları kafede oturup hiçbir şey yapmamak daha kolayıma geliyor. Bahanem,”yorgunum, dinlenmeliyim.” Evet ona da ihtiyacım var ama her gün bir ritüel şeklinde ve uykum gelene kadar mı? Hayır. Peki neden? Cevap, kolaya kaçıyorum.

Motosiklet sahibi olmak: Uzun zamandır istediğim ama gerçekleştiremediğim hayallerimden biri. Önce bir sözüyle her şeyden vazgeçebileceğim oğlumun 4-5 yaşlarındayken duyduğu kaza haberlerinden sonra, “sen yavaş kullanırsın değil mi baba?” demesiyle bu sevdamdan vazgeçtim. Beyefendi biraz büyüdü, ben de son zamanlarda ehliyet alıp küçük bir vespa sahibi olmak istiyorum ama hep erteliyorum. Bahanem, “hafta sonlarında evde yapacak o kadar çok şey ve bir o kadar az zaman var ki nasıl yetişeyim?” Evet hayat bir koşuşturmaca ama bir kaç saat kendimize ayıramayacak kadar mı yoğunuz? Hayır. Peki neden? Cevap, kolaya kaçıyorum.

erkek yüzücü
Her yaz başında sabahları yarım saat erken kalkıp yüzeceğim bir başka yalanım. Doktorların “özellikle yüzmek size çok iyi gelir” dedikleri bir problemi ömür boyunca taşıyacak ve yirmi adımda havuza ulaşabilecek bir adam olarak her pazartesi ertelenen bu basit ama hayatımın bir çok alanına olumlu etki yaratacak adımı neden atamıyorum? Bahanem, “bu sabah kendimi biraz yorgun hissediyorum on beş dakika daha uyuyayım buna daha fazla ihtiyacım var.” Halbuki suda geçireceğim beş dakika bir saatlik uykuya bedel olduğunu bilmiyor muyum? Hem de çok iyi biliyorum ve herkese tavsiye ediyorum. Peki neden? Cevap, kolaya kaçıyorum.

Say say bitmeyen örnekleri biraz da evrensel yalanlarla süsleyelim.

“Sigarayı bırakacağım. Nefret ediyorum bu meretten. Sağlığım için en büyük tehdit olan bu yalancı dost yüzünden hem kötü kokuyorum, hem çocuklarıma kötü örnek oluyorum. Söz kurtulacağım bu illetten, bu pazartesi, önümüzdeki ay başında, yaz bitsin… ” Kazanan sigara. Kaybeden biz… Bahane,” bir bu zevkimiz kaldı hem eskisi kadar içmiyorum ki.” Gerçek, kolaya kaçıyoruz.

sahtekar

“Şu kilolardan kurtulacağım. Bu görüntüm beni de rahatsız ediyor. Aldığım hiç bir şeyi zevkle giyemiyorum. Sağlığımı da olumsuz etkiliyor. Söz kurtulacağım bu illetten.” Bu pazartesi, önümüzdeki ay başında, kış bitsin… Kazanan kilolar. Kaybeden biz… Bahane, “bir bu zevkimiz kaldı hem eskisi kadar yemiyorum ki.” Gerçek, kolaya kaçıyoruz.

yelken “Yelkene ya da sörfe başlayacağım. Denizin üstünde özgürce rüzgarla dans etmek. Suda, hayatın keşmekeşinden kurtulmak. Hiç bir şey düşünmemek ne güzel olacak. Bu sefer kesin başlayacağım.” Bu pazartesi, önümüzdeki ay başında, baharda… Kazanan tembellik. Kaybeden biz… Bahane,” 8 ders çok hem ben bu teori kısmını pek sevmiyorum.” Gerçek, kolaya kaçıyoruz.
Ben kendi adıma bu yazıyı yazarak, yarın sabah yüzmek için bir on beş dakika erken kalkarak ve ehliyet sınavı için ders almaya başlayarak kendime olan saygımı tekrar kazanmak için harekete geçiyorum.
Peki ya siz?

Kentli Erkek İstanbul-Temmuz 2013

Editör Notu: Verilen sözlerin takipçisiyiz…

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın