Hep Telaş ve Stresle Yaşanmıyor, Sakin Kalmayı Başarmanın Yolları Var

0

Hayatı telaşlı yaşayan biri olmanın ne kadar yorucu olduğunu anlatmak zor, ama siz de onlardan biriyseniz tavsiyelerimize kulak verin.

Sakin kalabilmeyi başarmak hem zihin hem de beden sağlığına iyi geliyor. Özellikle kadınlar aynı anda birçok şeyi düşünmeye ve yapabilmeye çalışıyor. Hep telaşlı olmak doğamızda var.Bir de bu koşuşturma arasında mükemmeli yakalamaya çalışmıyor muyuz…işte kontrolü kaybettiğimiz yer orası, telaşlanıp sinirleniyoruz.

Olayları akışına bırakmanın bir yolu yok mu, elbette var.

sinirli1

 • Kontrolün elimizde olduğunu düşündüğümüz an işler ters gidebilir, dünyanın sonu mu geldi ? Olan olduğuna göre endişeyi bırakıp rahatlamaya çalışın.
 • Bir dakika mola verin; beş kere karnınız şişip inecek şekilde derin nefes alın verin. Her nefes verdiğinizde stresin vücudunuzdan akıp gittiğini düşünün. Gülümseyin ki gerginliğiniz azalsın.
 • Vücudunuzdaki gerginliğin hangi noktalarda olduğunu hissedin. Omuzlarınız rahat mı, dişlerinizi mi sıkıyorsunuz, boynunuz da mı gerginlik var ? Bu bölgelere hafifçe masaj yapın, yaparken de olmayı hayal ettiğiniz rahatlatıcı bir yer düşünün. Ben uçsuz bucaksız bir denizin kıyısında kumlara uzandığımı hissederim.
 • Hızlı yemek, doyduğunu farketmemek ve bu nedenle kilo almak…tanıdık geliyor değil mi? Telaşlı yaşanan bir hayatın sonucu, ardından şişkinlik ve mide problemleri de gelir. Yediklerinizin farkına varın, küçük lokmaları tadını çıkararak çiğneyin. Yediklerinizin tadını aldıkça doymuş da oluyorsunuz.

tatil20

 • Stresiniz arttığında önce derin bir nefes alın ve düşünün. Sizi strese sokan durum bundan birkaç hafta, bir ay sonra sizi ne kadar etkilemiş olacak. Cevabınız “hiç” ise, kendinizi yıpratmayın.
 • Sabırsızlık da sakin kalmayı baltalar. Bunun için bazı adımlar atın. Öncelikle çevrenizde sizi telaşa sokan sabırsız arkadaşlarınızı sakinliğe alıştırın, olmuyorsa ondan etkilenmemeyi öğrenin.
 • Uzun yürüyüşler yapın. Bankada sıra numarası alıp sırada bekleyin, bankamatiklerden işlem yapmayın. Market alışverişine gittiğinizde kalabalık olan kasada sıraya girip bekleyin. Düşününce zor geliyor ama inanın işe yarıyor.

Waiting in Line

Ani gelişen olaylarda gerginlik ve baskı hissetmeden neler yapabilirsiniz;

 • En çok ne zaman neye sinirleniyorsunuz ? Çocuklarınız sizi dinlemediğinde mi, işler üst üste geldiğinde mi, yalnızken mi, kalabalık ortamlardayken mi? Sizi sinirlendiren ve geren şeylerin farkına varın, üstesinden daha kolay gelirsiniz.
 • Dramatize etmeden, negatife odaklanmadan başaracağınıza inanın. “Zaten hep beni buluyor” yerine “Ben bu sorundan daha büyüğüm” deyin.
 • Öfkeyle kalkan zararla oturur lafını unutmayın. Ani sinirle herkesle herşeyi paylaşmayın. Önce sakinleşip sindirin, sonra konuşun. Etrafınızdakiler istemeden de olsa sizi gaza getirebilir.
 • Sinirlendiğinizde dikkatinizi dağıtan gelişmenin ne olduğunu düşünün. Tam bağırmak istediğinizde yakın bir arkadaşınızın sizi aradığı ve rahatladığınız bir gelişmeyi düşünerek odak noktanızı değiştirin.

arkadaş32

 • Negatif insanları hayatınızdan çıkarın. Sizi rahatsız eden haberler yerine, bir süre hayatınızı doğrudan etkileyen haberlerle yetinin. Masanızda ya da evinizdeki dağınıklıktan kurtulun. Olmadı çekmecelere veya kutulara kaldırın. Geç saatlere kadar televizyon seyretme ve akıllı telefonlarla ilgilenmekten vazgeçin. Vücudun ritmini etkileyen melatonin hormonu sadece karanlıkta salgılanıyor, kurallarınız olsun. Yatmadan 20 dakika önce ekranları kapatın, sadece kitap okuyun.
Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın