Hem İyi Kazanç Hem de Az Çalışma… Bir Yolu Var mı ?

0

Kazancı iyi bir işi herkes ister, ister de nereye kadar ? Ne zaman evlenip çocuk sahibi olunur, yaş aldığının hesabı yapılır, işte oraya kadar. 40’lı yaşlarına gelen bir çok kadın artık esnek çalışıp, daha az kazanmaya razı oluyor. Hem kendinize ayıracağınız hem de çocuklarınızla geçireceğiniz bir kaç saat, her şeyden önemli hale geliyor bu yaşlarda.
Kadınların % 65’i vakit, nakitten daha önemli diyor. % 40’ı esnek çalışma saatleri için maaşlarındaki azalmaya razı. % 43’ü on yıl öncesine göre hırsının azaldığını söylüyor. % 42’si rahat çalışmak için kendi işini kurmak istiyor. % 25’i hayatlarını ve zamanlarını kariyer yolunda harcamak istemiyor.

homeoffice1

Evden çalışmak, benim gibi sabah erken kalkıp hazırlanan, trafikte boğuşarak işe yetişen ve akşam da yorgun argın eve dönen bir çok kişi için harika bir fikir gibi görünüyor. Ama bir disipline oturtmak şartıyla; planlı olmak, kendinize ait sessiz bir çalışma alanının olması, evde çocuklar varsa telefonla konuşulan sürelerde yanınızda olmaması ve evden çalışmanın kolay olduğunu sanıp sizi dışarıya davet eden ya da eve baskın yapan arkadaşlarınızla bir anlaşma esasıyla başarılı olmak mümkün.
Fikir vermesi açısından ne tür işleri değerlendirebilirsiniz bir bakalım;
• İyi olduğunuzu düşündüğünüz bir konuda ders verebilirsiniz, yabancı dil veya başarılı olduğunuz bir müzik aleti olabilir. Ders saatlerinin 75-100 TL aralığında olduğunu düşününce fena fikir değil.
• Yaşam koçluğu eğitimi alıp, bunu geliştirebilirsiniz. Bir çok arkadaşım kariyerinden vazgeçip yoga eğitmeni olarak çalışmaya devam ediyor.
• Web sitesi kurarak ve gerekli bağlantılarınızı değerlendirerek gelir getirecek bir şekle sokabilirsiniz. Hatta bunun üzerinden ne satacağınıza karar verip, e-ticaret işine girebilirseniz işinizi bir süre sonra büyütebilirsiniz. Pek çok çalışan internet üzerinden alışverişi daha mantıklı buluyor.

 

• Tercümanlık da en sık tercih edilen mesleklerden, üstelik geliri de iyi. Yaygın olarak bilinmeyen dillerde – Çince, Rusça, Çekçe gibi- yapılan çeviriler daha çok kazandırıyor.
• Uzun yıllar çalışma hayatında edindiğiniz tecrübeyi değerlendirerek, uzmanı olduğunuz konuda danışmanlık yapabilirsiniz.
• Yemek stilistliği de en keyifli olanlardan; otel, kafe ve restoranlar, menülerin dizaynı ve ilanları için genellikle bu tür stilistlerle çalışıyor. Bu konuda merakınız varsa, bol bol yemek dergilerini karıştırarak ya da internetten araştırarak, buna yaratıcılığınızı da ekleyerek bir yol çizebilirsiniz.
• Organizasyon yeteneğiniz kuvvetliyse, önce küçük arkadaş gruplarından başlayarak yaş günü, baby shower ya da bekarlığa veda partisi düzenleyebilirsiniz.
Denemeye değer diyorsanız yavaş yavaş alt yapısını oluşturmaya başlasanız iyi olur, işteki çevreniz ve arkadaşlarınız ilk müşterileriniz oluyor genellikle.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın