Ebeveyn Olup Ruh Sağlığını Korumak Mümkün mü?

0

Nasıl hayli rahatsız edici bir başlık değil mi? Anne baba olduğunuz andan itibaren yirmi yıl boyunca “delilik ile mutluluk” arasında gidip geleceksiniz deseler, yine de çocuk sahibi olmak ister misiniz? İnanmıyorsanız çevrenizde ergenlik çağında çocuğu olan insanlarla konuşun.
Çocuk sahibi olmak, içinde sevgiyi, şefkati, sabrı, öfkeyi, telaşı, kaygıyı, korkuyu, bıkkınlığı, hayal kırıklığını, gururu, pişmanlığı ve daha birçok duyguyu barındırır. Bu zorlu maceradan yara almadan çıkabilmenin yolu ise sağduyuyu koruyabilmek. Bunun da sihirli bir formülü yok. Ancak yine de deneyimler sonucu ortaya konmuş temel prensipler var. Mesela;
1- Kendinizi kasmayın, rahat olmaya çalışmak en önemli adım. İyi anne babalar, çocukların gürültücü, dağınık, mızmız, ele avuca sığmaz olduklarını baştan kabul eder
2 -Kimse mükemmel değildir… Günün birinde çocuklarınız da bazı şeyler için sizi suçlayacaklar. Mükemmel olsanız bile. Ne yazık ki gerçekler acıdır. Unutmayın ki , bir dönem siz de kendi ebeveynlerinizi acımasızca eleştirmiştiniz.
3- Yeteneklerinizin farkında olun. Her şeyi başarmanız beklenemez. Hiç birimiz süper anne, süper baba olamayız. Diğer ebeveynlerin başarılarını kıskanmak yerine kendi yeteneklerinizi geliştirmeye çalışmak, hem sizin hem de çocuğunuzun yaşamını kolaylaştırır.

çocuk süt
4- Her kural gerektiğinde bozulabilir. Ebeveyn olmak yaşamımıza sistem ve bir sürü kural getirir. Ama kuralları uygulamak adına hayatı zehir etmemek lazım. Burada birinci maddeye dikkat çekiyoruz.
5- Herseyi denemeye çalışmayın. Çocuğunuz hem bale yapsın, hem su sporlarıyla uğraşsın, hem resim yapsın hem de bilime ilgi duysun istiyorsunuz. Bu alanlarda profesyonel destek alacak kadar paranız da var, diyelim. Hafta, yedi gün bunun beşi zaten okul tarafından dolduruluyor. Hobiler için ekstra zaman yaratılması mümkün elbette. Ama unutmayın çocuğunuzun da bir dayanma gücü var ve çocuklar oyun ister.
6- Size verilen her tavsiyeye uymak zorunda değilsiniz. Çocuğunuzu kucağınıza aldığınızdan itibaren (hatta belki çok daha önce) size akıl veren çok olacak. Bebeğin gazını çıkartmak için uygulanacak pozisyonlardan başlayıp ileride okuyacağı üniversitenin seçimine kadar birçok alanda tavsiyeler gelecek kulağınıza. Dinleyin, bunları duymanın size bir zararı olmaz ama uygulamak mecburi değil.

shutterstock_112243382
7- Bazen her şeyi bırakıp kaçmak isteyebilirsiniz. Korkmayın bu çok normal. Çocuklar sinirlerimizi tepemize çıkarmada her zaman başarılıdır.
8- Kendi cennetinizi yaratın. Uykusuz geceler, dakikalarca ne giyilmesi konusunda ikna çabaları, beslenme sorunları, ergen tavırları, sınav kaygısıyla baş etme, aşk acısı ve benzerleri… Bunların üstesinden gelebilmek için kaçış noktalarınız olsun.
9- Unutmayın ebeveynler de insan! Eğlenmek için çocukların evden ayrılmalarını beklemeyin. Çünkü bu süre “en az” 20 yıl.
10- Eşinizi ihmal etmeyin. Çocuklar sonsuza kadar sizinle kalmayacak…

Lütfen Paylaşın...

Bu yazı yorumlara kapalıdır.