Haydi Seksten Bahsedelim…

0

Seks, insanın üzerinde en çok düşündüğü, araştırdığı ya da okuduğu konu. Herhangi bir arama motoruna baktığınızda en çok sorgulanan kavramın, seks olduğunu görürsünüz. Peki iş seksle ilgili konuşmaya geldiğinde ne oluyor? Gençlikte yaşanan çapkınlıkların dostlar arasında avcı hikayeleri gibi konuşulmasını bir yana bırakalım. Ama seks hayatında duraklamalar yaşanmaya başladığında sessizlik sığınılacak tek liman haline geliyor. Son dönemde yapılan araştırmalar, çiftler arasında seksten uzaklaşma duygusunun hayli yaygın olduğunu ortaya koyuyor.
Evliliklerde seksten uzaklaşmanın sıklıkla yaşandığına dikkati çeken uzmanlar, bu sürecin evliliklerin ikinci yılından itibaren bile başlayabileceğini belirtiyor. Seksten uzaklaşma kavramı aslında çok nesnel bir kavram. Kimi çiftler için haftada bir kez seks yapmak doğalken bazıları ayda bir ilişkiyi normal olarak tanımlayabiliyor.

shutterstock_143217670
İlişkide seksin tükendiğini nasıl anlarsınız? Öncelikle cevap vermeniz gereken soru; “Bu ilişkide ihtiyaçlarınıza karşılık bulabiliyor musunuz?” Eğer yanıtınız, “hayır” ise seksten uzaklaştığınız kesin… İşte bu yanıt sizi çok dramatik bir noktaya taşıyabilir. Çünkü bu noktada doğru yaklaşım;çiftlerin birbirlerinden isteklerini ,ihtiyaçlarını açıklıkla dile getirmesi… Ya da kendinize yeni bir yol çizmeniz gerekecek.
Çünkü, ilişkilerde seks yapma rutinindeki azalma, başka sorunların sinyali olabilir. Yani bazen önemli bir sorun aşılamayınca,çiftlerin seks yaşamı da etkilenebiliyor.Bu noktada durup şu soruların yanıtlarını araştırmak lazım;
-Çiftlerden birinin başkasıyla ilişkisi var mı?
– Seksüel fonksiyonları etkileyen herhangi tıbbi bir sorun var mı?
– Eşlerden biri çocuklarla meşgul olması nedeniyle zorlanıyor mu?
-Eşlerden herhangi biri kariyeri ile ilgili olarak baskı altında mı?
-İlişkinizde seks hangi konumda? Daha önce çok hareketli miydi? Yoksa aslında her şey aynı mı?
-İlişkinizdeki seks eşlerden birinin saldırganlığı yüzünden mi yavaşladı?

shutterstock_145387288
Bu soruların içtenlikle cevaplanması zor, ama bir o kadar da ilişkinin geleceği açısından yaşamsal öneme haiz. Çünkü, seks yaşamındaki sıkıntı aslında daha büyük bir sorunun göstergesidir. Eğer en son seks yaptığınızı hatırlamıyorsanız; yaşamınızdaki sorunların bir listesini hazırlayın lütfen. Hemen sonra da bu sorunları nasıl aşacağınızı düşünün. Eşinizle baş başa zaman geçirmeye özen gösterip; “çözmemiz gereken şeyler var, haydi konuşalım.” yerine, “konuşmayı erteleyelim daha iyi şeyler yapabiliriz…” demek daha iyi değil mi?
Haydi seksten bahsedelim. Yetişkinler de oyun oynayıp mutlu olabilir değil mi? Çok geç kalmadan harekete geçin!

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın