Hayatın Dümeni Sizin Elinizde Olsun…

0

Hayatınızın kontrolünün, yine sizin elinizde olması ne kadar değerlidir. Hayat hiç kimse için kolay değil, istediğiniz gibi gitmiyor da olabilir. Ama yönlendirmeyi ve çözmeyi, pozitif kalmayı başarabilirsiniz.
Bir çok kişiden hayat hikayelerini dinlemişsinizdir, yaşadıkları zorlukları ve nasıl başa çıktıklarını gururla anlatırlar. Onlardan yardım almayı da deneyebilirsiniz.
Öncelikle geçmiş, geçmişte kalmalı, yani geleceğinizi kurarken üzüntü duyduklarınızdan kurtulun. Yaptığınız hataları unutun ki ileriye bakın, önemli olan sizin yaşadıklarınızdan ders almanız ve hayallerinizin peşinden gitmenizdir.

rüya1

Spor yapmaktan hoşlanmıyor olabilirsiniz ama sevdiğiniz bir şey muhakkak vardır. Yapmaktan zevk duyacağınız ve kendinizi iyi hissedeceğiniz dans, yoga veya yüzmeye ne dersiniz?
Ayrıca sizi mutlu eden, gülümseten, pozitif olmanızı sağlayan yollar bulun ve hayatınızın bir parçası haline getirin. Meditasyondan tutun, pasta yapmaya kadar onlarca yol bulabilirsiniz.
İstediğiniz şeylere yoğunlaşın, istemediklerinizi yaparak kendinizi yormayın. Ancak bu şekilde sizi geliştirir ve faydalı olur.
Yapmak isteyip de yapamadığınız neler var, ileride yaşlandığınızda pişman olacağınız? Listeleyin ve önünüzdeki 5 yıllık dönemde gerçekleştirmenin yollarını arayın. Zamanınız,paranız ve ailenize karşı sorumluluğunuz olmasaydı kariyerinizle ilgili başarmak istediklerinizi yapmak için planlar yapın.
İsteklerinizi ertelemeyin, aksine çabuklaştırmanın yollarını arayın. Hedefleyin, planlayın ve bitiş zamanı belirleyin. Bunları yazılı hale getirerek gözünüzün önünde bir yerde tutun.

plan

Harcamalarınız ne durumda? Kredi kartı ekstreniz geldiğinde önemli, gerekli ve keyfi olarak bir ayırım yapın. Böylece paranızın kontrolünü ele almış olursunuz.
Yeni sosyal alanlara girmeye çalışın; işinizi mi geliştirmek istiyorsunuz, yeni arkadaşlıklar mı yoksa hayatınızın aşkını mı arıyorsunuz? Değişik ortamlar size yol gösterebilir.
Sizi korkutan, endişelendiren ve kızdıran ne varsa yüzleşmeye çalışın, böylece kendinizi özgür bırakabilirsiniz.
Günlük tutmak sadece gençlik dönemi alışkanlığı değildir, sizi duygusal yönden de tatmin eder. Düşüncelerinizi, hayallerinizi, sıkıntılarınızı ve zevklerinizi yargılanmadan yazabilirsiniz.

yazı11

Kendinizi suçlu hissetmenize neden olan kuruntulardan, enerjinizi tüketen insanlardan ya da işlerden kurtulmanın yolunu bulun. Suçluluk duygusundan kurtulmak sizi ruhen ve zihnen rahatlatır. “Hayır” demeyi öğrenin, yoksa her şeyin yükü size kalır.
Sizi mutlu eden ve paylaşımın karşılıklı olduğu arkadaşlarınızın yanında olun, doğru arkadaşlıklar mutluluk ve başarı getirir.

Lütfen Paylaşın...

Bu yazı yorumlara kapalıdır.