Hayatınızı Üçte Biri Uykuda Geçiyor. Peki, Sağlıklı Uyuyor musunuz?

0

Dünya nüfusunun %95’i her gece aynı pozisyonda uyuyormuş. Bilimsel araştırmalara göre sağ tarafına yatanların oranı % 41.  Sabah yorgun veya ağrılı uyanıyorsanız yatış şeklinizde problem var demektir.

Yatış pozisyonu ile nefes alınan burun deliği ilişkili. Yattığınız yöndeki burun deliği tıkanırken diğer taraftaki açılıyor. Nefes alınan delikle de beynin yarım küreleri ve sempatik-parasempatik sinir sistemleri arasında da ilişki var.

En rahat uyunan pozisyon omurga ve diske en az yükün bindiği pozisyondur. Bu horlamanın önünü de kesiyor.

uyku27

Uykuya sırtüstü başlamak doğruymuş ama kireçlenme problemi olanlara uygun olan bu seçenek, astım,horlama ve kalp hastalığı olanlara uygun değil. Dizleri bir yastık ile desteklemek gerekiyor.

Boyun yapısında problem olanlar, kilolular ve çenesi geride olanlarda bu yatış şekli sıkıntı veriyor.Uyku apnesinin yaşandığı yatış pozisyonu da bundan kaynaklanıyor.

Yüzüstü yatmak ise omurga ve disk üzerine yük binmesine neden oluyor. Omurganın etrafındaki kaslar ve bağların gerilmesi, omurgadan sinirlerin çıktığı deliklerin sıkışması sonuçta bel ve boyunda eğriliklerin artmasına yol açıyor. Ellerde hissizlik ve acı da bu yüzden oluyor. Ciğerler, kalp ve mide de baskıda kaldığından rahatsızlık başlıyor.

uyku30

Cenin pozisyonunda bacaklarınızı karnınıza çekerek yatmalısınız. Belin basıncını azaltmak için dizlerin arasına yastık koyabilirsiniz. Sırt ağrılarına iyi gelen bu yatış şeklinde, boyun ve baş ağrıları tetikleniyor.

Sağ tarafa yatmak sakinleştiriyor. Bu pozisyonda sağ burun deliği tıkanırken sol açılıyor, bu da sağ beynin fonksiyonlarını artırıyor. Mide bağırsak faaliyetleri yavaşlıyor, kalp hızı yavaşlayıp tansiyonu düşürüyor. Böylece uykuya dalmak ve dinlenmek kolaylaşıyor.

Sol tarafınıza yattığınızda sol burun deliği tıkanıp, sağ açılıyor. Sempatik sinir sisteminizin faaaliyetleri artıyor. Yani kalp atışlarınız hızlanıp sizi yoruyor, heyecan ve dikkatteki artış uykuya dalmayı zorlaştırıyor.

uyku28

Nasıl yatmalı;

Çok yumuşak yastıklar boyun ve omurga sağlığına iyi gelmiyor, uygun omurga pozisyonu sağlayan yastıklar kullanın.

Sağ tarafınıza yan yatarak ve ayaklarınızı vücudunuza çekerek uyumak, mide ve bağırsakları koruyor. Sindirimi de kolaylaştırıyor.

Yatağınızın eni 95 cm’den geniş ve boyunuzdan 20 cm daha uzun yataklar seçin.

Yataktan ani şekilde kalkmayın.

uyku29

Çiftler kaşık pozisyonunu daha çok tercih etmeli, bu pozisyon hem duygusal bağları güçlendirir hem de boyun, kol ve göğüse fazla yük binmesini engeller.

Hamile kadınların ise boyun ve omuzları zorlamasına karşın, bebeğe kan akışının engellenmemesi için sol taraflarına yatmaları öneriliyor.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın