Hayatınızdan Suyu Eksik Etmeyin

0

Su vazgeçemeyeceğimiz bir içecek. Özellikle havaların ısındığı şu günlerde, su içmenize daha da dikkat etmeniz gerekiyor. Vücudunuz yeterli su olmazsa fonksiyonlarını sürdüremez. Vücut sıvısının azalması, “dehidratasyon” olarak adlandırılır. Bu durumda; yorgunluk, hafızada bozulma,dikkat problemleri ve odaklanma zorlukları ortaya çıkar. Dikkat edin, susuz kaldığınız dönemlerde, tüm bu belirtileri hissedersiniz.
Bilinen doğrudur, günde 2- 2,5 litre kadar su içmek yararlıdır.Susamayı beklemeden suyu içmeye çalışın, idrarınızın rengi koyu sarı işe susuz kaldığınızın belirtisidir. Çok sıcak ortamda çalışıp çok terliyorsanız, yüksek proteinli ve lifli gıdalarla besleniyorsanız daha fazla su tüketmelisiniz.
Diyet yaparken de kilo vermenin en iyi yollarından biridir düzenli su içmek. Yemek sırasında da su içmekten çekinmeyin.
Su; eklemlerin kayganlığını sağlar, vücudunuza gerekli mineral desteğini verir, böbreklerinizdeki zararlı atıkların hızla temizlenmesini sağlar, emziren kadınlarda süt üretimini arttırır, vücut sıcaklığını dengede tutar, hücrelere besin ve oksijen taşır, kan basıncını kontrol eden elektrolitlerin taşınmasına yardımcıdır, vücutta yağın depolanmasını azaltır, cildinizin daha sağlıklı görünmesini sağlar.
Bir de sık sık şikayet edilen ödem durumu var. Eğer kalp ve böbrek yetmezliği, kronik karaciğer rahatsızlığınız varsa sıvı alımına dikkat edilmeli, kısıtlanması gerekebilir. Bunların dışında ödeminiz varsa, düzenli su içmenin yanı sıra, kilo kontrolü, karbonhidratlardan uzak durmak, tuzun dikkatli alınması, özellikle sağlıklı beslenmeye dikkat edilmesi, alkol ve asitli içeceklerden uzak durulması faydalı olacaktır.
Ayrıca, bu sıcakta dışarıdaki hayvanları da unutmayın… Kuşlar, kediler ve köpekler için kapılarınızın önüne bir kase su bırakın.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın