Hayatınızda Yalanın Yeri

0

Kişilik ve davranış bozukluğu sayılan yalan, psikoloji ve psikiyatrinin üzerinde çalıştığı bir konu. “Özü sözü bir değil ” kavramı yalancılığın tarifidir. İnsani bir zaaf olan yalan, amacı ne olursa olsun vicdanen rahatsız etmiyorsa “sorun var” demektir.
Bir çok ortamda insanlar, eşine, patronuna, arkadaşlarına yalan söyleyebilir. Yalandan kaçınmak için, kişi bundan ders alabilmeli, kendisiyle hesaplaşabilmeli. İç disiplin ve ego eğitimi için aslında her yalan bir fırsat. Yalan söylemekten çok, ders alamamaktan korkmak gerekiyor. Yalan insanın doğasında var, söylemeyen insan var mıdır?
Bencil ve narsist kişiler daha çok yalana başvurur.  Antisosyal ve suça yatkın kişilikler kendi çıkarlarına odaklandığı için, onlar da yalana yatkın.
En çok hangi konularda yalan söyleniyor biliyor musunuz?  Eski sevgili, işi kolaylaştırmak amacıyla, işe geç gelindiğinde, erkekler sevgili sayısını arttırmak, kadınlar da bu sayıyı  azaltmak için.
İş hayatında yalan konusu ise, hak arama, sorun çözme yöntemi olarak kullanılıyorsa, bir süre sonra iş itibarına zarar verir. Bazen de korktuğu sonuçlardan sıyrılmak için yalan söylenir, oysa tehlike,  bağımlılık haline gelmesindedir. İş yerinde yalana başvuran kişilerle baş etmek çok kolay değil. İnsan Kaynakları birimlerine büyük iş düşüyor. Kurumlarda, kişilik eğitimi seminerlerinden faydalanabilir. Ancak patolojik hale gelmişse, psikoterapi ve ilaç tedavisi gereklidir.
İnternetin yaygınlaşması da yalanı körüklüyor ve doğallaştırıyor.İnsanlar olduğundan farklı göstermeye çalışıyor kendilerini. Kişiliğinde yalan olanlar, yalnız kalmaya mahkumdurlar.
İlginç bir sonuç da New Scientist dergisinden;
• Konuşurken burun kaşıma hareketi sadece yalan söyleyenler tarafından değil, doğru söyleyenler tarafından da yapılıyor.
• Yukarı ve sağa doğru bakmak yalan işareti olarak kabul edilse de, kanıtlanmış değil.
• Sallanarak yürümek, kendine güveni göstermiyor.
• Yalan söylerken” gözler kaçırılır” inancının tersine, “utangaçlık” hareketi olarak da algılanıyor.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın