Hayatımızı Güzelleştiren İnsanlar

0

Her zaman uğradığım kitapçıda bana yardımcı olan Ayşe Hanımın izinde olduğunu öğrendiğimde, suratımı ekşitip “Niye tatile gitti ki?” dememek için kendimi zor tutuyorum.
Ayşe Hanımın elbette tatile gitmeye hakkı var, ancak niye şimdi? Alışveriş merkezinde annesini kaybeden çocuk misali, hissiyatıma engel olamıyorum. Ben şimdi kendime nasıl kitaplar alacağım, okuma alışkanlıklarımı benden bile daha iyi bilen Ayşe Hanım olmadan.
Ayşe Hanım gibi insanlar gerçek mücevher gibidir: ender ve paha biçilmez.
Ahmet Bey de öyledir, ancak o kitaptan anlamaz, onun uzmanlık konusu et. Beklenmedik misafirler için hangi et nasıl pişirilir, işte onun uzmanlığı bu. Bu arada bu etin yanına hangi garnitür iyi gider tüyoları da çabası. Ahmet Bey aranır ve en geç yarım saat sonra etiniz hazırdır.
sihirbaz
Bir de marketin içki reyonunda görevli Mehmet Amca var tabii, hangi yemeğin yanında hangi şarabın gideceğini bilen uzman.
Günlük hayatımızı güzelleştiren insanların sayısını düşününce, ne kadar fazla olduklarına şaşırmamak elde değil. Manikürcü Aysel, Kuaförümüz Mehmet, Manavımız Hasan.
Bu insanlar olmazsa hayat nasıl bu kadar kolay olabilir. Bu tip insanlar için, bazen bir anıt mı dikmeli diye düşünmüyor değilim.
Aynı anda hepsinin tatile gittiğini düşünmek bile istemiyorum. Bu arada hayatımızı kolaylaştıran ve güzelleştiren bu insanların çok fazla izin kullanmamasını istemem umarım çok bencilce değil!!!

Yasmin, istanbul – 2013

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın