Hayatı Sorgulamak Çok mu Zor ?

0

Her geçen gün yaş aldıkça daha bilinçli oluyor insan. Bilinçten kastedilen, hayatı sorgulamak ve neresinde durduğumuzu anlamak aslında, vakit çok geç olmadan hepimiz bunu yapmalıyız.

Doğuyor, yaşıyor ve sonunda bu dünyadan göçüyoruz. Kendimizin farkına vardığımız zaman zaten yolu yarılamış oluyoruz.

Hayatın en güzel, en verimli yılları, okul, iş, para kazanıp bir şeylere sahip olma, çocuk sahibi olma, evlilik veya boşanma gibi koşuşturmalarla geçiyor. Şimdi dönüp baktığımda o zamanın içinde kaybolmuş bir çok şey olduğunu görebiliyorum.

aile35

Su gibi akıp giden bu yılları çoğumuz bilinçsizce yaşarız. Oysa farkına vararak yaşamak, etrafa pozitif katkı yapmak ne güzel olurdu.

Sadece kendimiz için yaşayarak, o yemekten bu yemeğe, tatilden tatile, eğlenceden eğlenceye koşarak geçen bir yaşam çok bencilce değil mi?

Hayatımızdaki diğer insanların ve yaşanan onca olayın farkına varmadan, diğerlerine bir katkı sağlamadan yaşanan koca bir hayat kimseyi mutlu etmiyor. Bu şekilde düşündüğümüzde bir çok bahane sıralayabiliriz. Ancak,  gerçekten istenilen bir şeyin karşısında durulması çok zordur. Her gerekçe aslında  mazerettir.

Vakit daha geç olmadan gerçekten hayata katabileceğimiz şeyleri ertelemeyelim, sadece konuşup “ne yapabilirim ki” diye düşünmeden biraz fedakarlık ederek yola çıkalım.

hayatıerteleme

Hayattaki yaşam amacımızı, neler yapabileceğimizi, hem kendimize hem de hayata neler katabileceğimizi biraz düşünelim. Bir çok kadın evde boş boş oturmak yerine yardım faaliyetlerine, gönüllülük esası ile işleyen kurumlara, koruyucu aile gruplarına dahil olup çocuklara destek oluyor. Kimi engellilere kitap okuma faaliyetlerinde yer alıyor. Bazıları ihtiyaç sahiplerine yardım götüren  ya da zorlu hastalıklara karşı mücadele verenlere destek veren  derneklerde aktif olarak çalışıyor. Eminim eve döndüklerinde kendilerini çok değerli hissediyorlar.

“O da ne ki, ben de yaparım!” demek kolay. Bu işler gerçekten özveri istiyor. Ama bir yerden başlayınca bu kadar yılın birikimi ve tecrübesiyle bir çok insanın yaşamında büyük farklılıklar yaratabiliriz. Yeter ki bir yerden başlayalım.

Ertelemeyin, kendinizdeki gücü ve yapabileceklerinizi asla azımsamayın.

 

 

 

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın